POLITYKA PRYWATNOŚŒCI
Rok szkolny 2022/2023
      | modyf: Anna Podhalska 2023-09-19, 19:08 | 9628 odsłon
serwiszglossie

                                                              Czerwiec 2023   

                  ,,Przedszkole to ogród w którym rosną i odfruwają cudowne motyle”

Ten wartościowy cytat towarzyszył grupie,, Smerfy ‘’ podczas uroczystego zakończenia roku przedszkolnego. Dzieci wraz z swoją panią przygotowały uroczystość dla rodziców i pracowników przedszkola, podczas której w odświętnych strojach prezentowały program artystyczny, który był skrótem tego, czego dzieci nauczyły się podczas pobytu w naszym przedszkolu, były to tańce wiersze i piosenki. Nie zabrakło także poloneza, którym dzieci rozpoczęły uroczystość. Ten dzień z całą pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych absolwentów, nauczycieli i rodziców, przebiegał on w atmosferze zabawy, uroczystego poczęstunku z pysznym tortem.

                

                

                                                     ,,Bezpieczne wakacje’’

Dzieci z naszego przedszkola miały okazję uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez służby dbające o bezpieczeństwo w naszym mieście. Zobaczyły etapy podjęcia przez strażaków osoby z tonącego samochodu, oraz osób, które topią się w rzece poznały, w jaki sposób strażacy podejmują poszkodowanego w wodzie i ile pracy w to wkładają. Dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk wodnych. Brały udział w konkursach przygotowanych przez straż leśną oraz policję. Był to dzień pełen atrakcji.

         

                    

  

                                          

                                                              Dogoterapia

Kolejna wizyta Pana Marka tym razem pojawił się w grupie Biedronki 

                 

            

            

                                                        Dzwonnik z Notre Dame

Dzieci z naszego przedszkola wybrały się do BDK na przedstawienie pt. ,,Dzwonnik z Notre Dame’’poprzez udział w tym przedstawieniu dzieci przybliżyły sobie zawód aktora , scenarzysty , dekoratora przepiękne dekoracje oraz przekaz aktorów pokazały dzieciom jak ważna jest szlachetność i tolerancja wobec innych osób , pokazały także że nie należy oceniać ludzi po wyglądzie  .

 

                                                      II Igrzyska Przedszkolaka

Aktywność ruchowa to bardzo ważna sprawa dla naszych przedszkolaków. Poprzez  igrzyska dzieci uczą się rywalizacji , biorą czynny udział w konkurencjach sportowych tj.:slalom ,tor przeszkód, rzuty do celu i wiele innych konkurencji poprzedzonych rozgrzewką . Uwieńczeniem igrzysk był puchar oraz medal dla każdego zawodnika.

                 

                

                                                             Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w naszym przedszkolu zaczął się 31 maja w tym dniu do naszego przedszkola zawitała grupa animacyjna . Na dzieci czekało wiele atrakcji . Była super zabawa na dmuchanych urządzeniach zabawowych , zabawa przy muzyce z chustą animacyjną . 1 czerwiec to zabawy i niespodzianki w każdej grupie przedszkolnej odbył się słodko-owocowy poczęstunek nie zabrakło lodów oraz niespodzianek i upominków dla każdego dziecka. Były to dni pełne radości i niespodzianek.

 

 

              

               

             

                                     

                                                             Maj 2023

                                                         Dzień Mamy i Taty

Dzień Mamy i Taty to szczególny dzień w naszym przedszkolu .Panie wraz z dziećmi przygotowują upominki , dzieci recytują wiersze , śpiewają piosenki. Jest to dzień pełen emocji i wrażeń zarówno dla dzieci jak i rodziców.

                                                               Grupa ,,Jeżyki''

                                                             Grupa ,,Smerfy''

                   

                                                                    Grupa ,,Krasnale''

                                                              Grupa ,,Biedronki''

                            Nadanie Sztandaru Zakładowi Karnemu w Kamińsku

24 maja dzieci z grupy ,,Krasnale’’ uczestniczyły w uroczystości nadania Sztandaru Zakładowi Karnemu w Kamińsku , miały okazję zobaczyć umundurowanie galowe i dzienne oraz sprzęt wykorzystywany w pracy strażników więziennych.

          

            

            

 

                                                            ,,Trzej bracia ‘’

W poniedziałek 22 maja gościliśmy w naszym przedszkolu grupę teatralną z Białegostoku Aktorzy opowiedzieli nam historię trzech braci , którym zachorowała mama , jedynym ratunkiem dla niej była woda życia . Bracia postanowili ja zdobyć jedyny warunek który musieli spełnić w drodze po wodę życia , to nie odwracać się do nikogo , bo gdy się odwrócą zostaną zamienieni w kamień . Tylko najmłodszy z trzech braci wykonał prawidłowo zadanie i przyniósł wodę życia , która uratowała życie ich mamy.

 

 

                                                  Dni otwarte w wojsku

Podczas tej wizyty dzieci poznały zadania jakie spełniają nasi żołnierze na rzecz społeczeństwa. Zapoznały się ze sprzętem wojskowym miały okazję wejść do wozów bojowych jak również potrzymać , karabin . Wizyta ta dostarczyła dzieciom wiele wrażeń i atrakcji .

            

           

                                                     Bezpieczny Przedszkolak

W ramach tego programu przedszkolaki z grupy Krasnale brały udział w przedstawieniu teatralnym pt.,,Leśna lekcja bezpieczeństwa ‘’ , natomiast dzieci z grupy Smerfy wzięły udział w Przeglądzie Piosenki ,, Bezpieczny przedszkolak ‘’ w BDK .

           

          

                                                           Dogoterapia

Dzieci z grupy Smerfy zaprosiły do siebie Pana Marka , który przybył do nich wraz z psem .Przeprowadził z dziećmi zajęcia mające na celu przełamanie leku w stosunku do zwierząt, zajęcia te pomogły w kształtowaniu umiejętności okazywania emocji i uczuć do zwierząt. Poinformował dzieci jak należy dbać o zwierzęta oraz jak reagować gdy zostaniemy zaatakowanie przez obce zwierzę.

 

Święta Majowe

Jednym z celów wychowania przedszkolnego jest kształtowanie poczucia przynależności do wspólnoty narodowej , jak również promowanie postaw patriotycznych. Dlatego w ramach Świąt Majowych dzieci wykonywały prace plastyczne , jak również śpiewały Hymn Państwowy , dzięki temu dzieci poznały i utrwaliły historię naszego kraju .

 

          

           

                    

                                                       Kwiecień 2023                                                      

                                                               Dzień Ziemi

21 Kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemi jest to największe międzynarodowe święto poświęcone ekologii oraz ochronie środowiska, w tym dniu dzieci z naszego przedszkola włączyły się w akcję sprzątania świata, w trosce o nasze środowisko sprzątały okolice przedszkola, utrwalały segregację śmieci oraz oglądały filmy o tematyce ekologicznej, był to dzień pełen pracy jak i pozytywnych wrażeń.

             

                                                        grupa Misie

                              

                               

                                

                                                      grupa Jeżyki 

                                                       grupa Biedronki

               

               

              

                                                           Tradycje wielkanocne

Okres przed świętami wielkanocnymi to bardzo interesujący czas , dzieci poznają zwyczaje świąteczne , posiały owies i rzeżuchę  a następnie na zajęciach kulinarnych poznały techniki pieczenia Baby Wielkanocnej , był to dzień pełen niespodzianek i pięknego zapachu który unosił się w całym przedszkolu .

                  

               

               

                   

                

                    

               

                       

                  

                        

                      

 

                                          Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W miesiącu kwietniu obchodzimy Światowy dzień świadomości Autyzmu aby uczcić ten dzień dzieci z naszego przedszkola przyszły ubrane na niebiesko . w grupach odbyły się zajęcia , które miały na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu , oraz uwrażliwienie dzieci na potrzebę większej empatii i tolerancji dla innych.

 

             

          

                                           

                                           Marzec 2023

                               ,,Wiosna, wiosna,wiosna ach to ty…’’

21 marca do naszego przedszkola zawitała wiosna dzieci z grupy Krasnale w swojej inscenizacji próbowały ją znaleźć  wcielając się w rolę wróżek oraz zwierząt , pomimo zaklęć Pani Zimy udało się ja odnaleźć i od dziś u nas też króluje Wiosna.

                               Matematyka Królowa Nauk 

 Z okazji Dnia Matematyki przygotowano dla dzieci wyjątkowe, matematyczne zajęcia. Przedszkolaki brały udział zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych. Celem takich zajęć jest wpływ na intelektualny rozwój, dzięki czemu dzieci lepiej poznają i rozumieją otaczający świat, rozbudzanie zainteresowań matematyką; rozwijanie logicznego myślenia; podnoszenie kompetencji matematycznych, rozwijanie umiejętności współpracy, Rozbudzenie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działanie z zakresu edukacji matematycznej

            

         

              

             

             

 

                                      Europejskie Dni Logopedy 

Dzieci z grupy Biedronki wzięły udział w zajęciach logopedycznych , które miały na celu kształtowanie prawidłowej mowy dzieci pod względem fonetycznym i leksykalnym.

 

                                             Teatrzyk ,,Podróż z globusem’’

W czwartek nasze przedszkolaki miały okazje uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym aktorów z Białegostoku , podczas tego spektaklu dzieci poznały zabytki , tradycje i zwyczaje mieszkańców różnych krajów (Francja , Hiszpania  Chiny )

                

            

               

              

          

                 

                                      ,,Międzynarodowy Dzień Pisarzy  ‘’

Dzieci z grupy Smerfy wybrały się do biblioteki aby poznać twórczość bajkopisarzy  poznały wiersze Jana Brzechwy , Juliana Tuwima poprzez te spotkania rozbudzają w sobie chęć do czytelnictwa i zainteresowania twórczością pisarzy dla dzieci. 

 

 

 

 

 


                          

                                              Luty 2023                           

                                         Poznajemy zawody naszych rodziców

10 lutego dzieci z grupy Jeżyki i Misie w ramach współpracy z rodzicami spotkały się z Funkcjonariuszami Policji ,poznały specyfikę wykonywanego zawodu. Dzieci z zaciekawieniem oglądały sprzęt jakim na co dzień funkcjonariusze  posługują się na służbie. Każde dziecko miał możliwość obejrzenia: czapek, kasków ochronnych, kajdanek  wykorzystywanych podczas akcji .Dzieci otrzymały pamiątkowe odznaki i certyfikat. Na zakończenie spotkania było oczywiście pamiątkowe zdjęcie z naszymi gośćmi .

                                                                  Dzień pizzy

9 lutego w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia kulinarne , tego dnia w naszym przedszkolu królowała pizza ,  na tych zajęciach dzieci poznały tajniki tworzenia pysznej pizzy , same przygotowały składniki które następnie umieściły na pizzy . Był to dzień pełen smaku i cudownego zapachu , oraz uśmiechu na twarzy naszych przedszkolaków.

                                                             Grupa Misie 

                                                              Grupa Krasnale 

           

           

          

             

                                                              Grupa Biedronki 

            

                

                                                                  Grupa Smerfy 

             

            

                    Spotkanie z muzykami Filharmonii Warmińsko-mazurskiej 

                                                                Styczeń 2023

                                                               Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to jedno z najwspanialszych świąt obchodzone w naszym przedszkolu . To dzień pełen atrakcji przygotowanych dla naszych seniorów. Poprzez ten dzień chcemy Im podziękować za dobre rady , wskazówki , poświęcenie , oraz wkład włożony w wychowanie wnuków . Życzymy im spełnienia marzeń , zdrowia oraz spokojnych i pogodnych dni.

                                                              grupa Krasnale 

             

                 

                                                             grupa Misie 

            

            

              

               

             

                                                         grupa Biedronki 

          

             

                                                   Wycieczka do Kętrzyna

Dzieci z grupy Biedronki wybrały się do Fabryki bombek poznały techniki tworzenia bombek próbowały same wydmuchać bombki , a następnie poznały techniki malowania i zdobienia , samodzielnie wykonane bombki dostały w prezencie i przywiozły do przedszkola.

                   

             

             

           

              

               

                                                      Bal Karnawałowy

Już od samego rana w naszym przedszkolu zagościły przepiękne postacie bajkowe można było spotkać wróżki , księżniczki , dinozaury , policjantów . Trudno było rozpoznać niektóre dzieci . Muzyka , która porwała nasze przedszkolaki była skoczna , zachęcała dzieci do wspólnej zabawy .

 

              

           

          

             

          

            

 

                    

                                                 

                  

                

                                                          Grudzień 2022

     Powiatowy Konkurs Plastyczny ,,Kwiaty, kwiatki , kwiatuszki ''

Marysia Klimaszewska laureatka I miejsca w konkursie plastycznym. 

             

            

                                                  Warsztaty Świąteczne

 

Dzieci z grupy Jeżyki upiekły pachnące pierniki.

         

         

        

         

           

           

             

           

              

              

 W grupie Krasnale Biedronki Misie odbyły sie warsztaty świateczne z       udziałem Rodziców .

                                                             Misie 

                                   

                                   

                                                              Biedronki 

              

                

                                                                 Krasnale 

           

         

      

            

            

W grupie Smerfy odbyły sie Jasełka 

 

                                                               Mikołajki

Mikołajki to bardzo ważne wydarzenie w naszej społeczności przedszkolnej , w oczekiwaniu na mikołaja odbyły się taneczne korowody , tańce pląsy , dzieci otrzymały niespodzianki w postaci gier i klocków na każdą grupę przedszkolną oraz słodko –owocową niespodziankę , która zabrały do domu.

                     

               

               

                       Międzynarodowy dzień osób niepełnosprawnych

Dzień ten obchodzony jest 3 grudnia  przedszkolaki z naszego przedszkola też obchodziły ten dzień , odbył się cykl spotkań , które przybliżyły dzieciom niepełnosprawność zajęcia poprowadzone przez p Agnieszkę pokazały z czym w życiu codzienny musza zmierzyć się osoby niewidome , niesłyszące oraz niepełnosprawni ruchowo . Odbył się tez konkurs plastyczny , którym miał za zadanie wzmocnić pozytywne postawy wobec osób  niepełnosprawnych , na konkurs wpłynęło 16 prac wszystkie prace zostały nagodzone .

 

 

 

                               

 

                              

 

                               

 

                            

                          

 

                           

                              

 

                           

 

                          

 

                        

 

                          

 

                            

 

                           

 

                            

 

                         

 

                                                            

                                     

                                       listopad 2022

                                                 Pasowanie na przedszkolaka

Jak każdego roku w  naszym przedszkolu miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń jakim jest pasowanie na przedszkolaka. Dzieci z gr. „Jeżyki” w obecności rodziców, p. Dyrektor oraz pracowników przedszkola uroczyście przyjęły tytuł przedszkolaka Niepublicznego Przedszkola „Stokrotka”.  Program artystyczny przygotowany przez p. Irenę był zaprezentowany w formie zadań dla dzieci, jakie powinny wykonać, aby zostać przedszkolakiem; były więc tańce, wierszyki, piosenki zabawy ruchowe. Po części artystycznej nastąpił uroczysty moment pasowania dzieci na przedszkolaka, który z honorem i powagą uczyniła p. dyrektor, dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz kuferek- niespodziankę. Na koniec na  dzieci czekała niespodzianka przygotowana przez p. Dyrektor i rodziców, a mianowicie słodki poczęstunek z dużym tortem. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do organizacji i przygotowania tej uroczystości, aby była radosna i ważna dla dzieci, rodziców oraz przedszkola.        

                 

                 

               

                 

               

                 

                                                                    Andrzejki

„Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii i czarów” 

Zabawa andrzejkowa to już tradycja w naszym przedszkolu. Jest ona  połączona z wróżbami .W czasie tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten magiczny dzień był okazją do poznania przez dzieci tradycji i zwyczajów ludowych. 

 

                                                                          Misie 

                          

                           

                                                                  Krasnale 

             

               

                

             

                                                             Smerfy 

                             

                                      Akademia Patriotyczna 

 

W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Taka lekcją patriotyzmu  jest Święto Niepodległości , które obchodzimy w naszym przedszkolu , w tym roku dzieci z grupy,, Smerfy ‘’ wraz z Panią Martą przygotowały Akademię Patriotyczną , w tym dniu wszystkie dzieci były ubrane na galowo , w każdej grupie odśpiewano Hymn Państwowy . Odbyły się pokazy multimedialne , dzieci wykonały kotyliony , recytowały wiersze oraz śpiewały pieśni patriotyczne.   Dzień Niepodległości był bardzo ważnym i radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

                   Wycieczka do Konsulatu Św . Mikołaja w Kętrzynie 

 3 Listopada „Krasnale” i „Smerfy” wybrały się na wycieczkę do Konsulatu Św.Mikołaja” w Kętrzynie. Na miejscu powitał Elf który przemienił dzieci – w pomocników św. Mikołaja. „Elfy” przeszły szybki kurs wykonywania bombek od „wydmuchiwania” odpowiedniego kształtu, malowania, suszenia, obcinania i zakładania klipsów do zawieszenia. Po skończonym kursie dzieci samodzielnie wykonały szklane upominki swoim rodzicom. Gdy nasze ozdoby suszyły się przyszedł do nas Pierwszy Elf i przeniósł dzieci do Krainy Lodu. Tam na dzieci spotkały się Królową Lodu, która mogła zamrozić niegrzeczne  dzieci w sopel lodu. Okazało się jednak, że wszystkie dzieci są grzeczne i nie było takiej potrzeby, aby Królowa Lodu nie mogła wykorzystać swoje czary wszystkie dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone do przedszkola z przygotowanymi przez siebie szklanymi upominkami.

 

                            

                            

                            

                             

      

       

         


                

                                 

                                    Październik 2022

                                        ,,Święto pieczonego ziemniaka’’

21 września w naszym przedszkolu odbyło się święto ziemniaka , dzieci poznały krótką historię ziemniaka , dowiedziały się skąd pochodzi jego nazwa , odbyły się ,,ziemniaczane konkurencje’’ , oraz wspólna zabawa przy muzyce . Z zebranych ziemniaków dzieci tworzyły ,,Cudaki ziemniaki ‘’ , odbyła się także degustacja kiełbasek upieczonych na ognisku.

                

                

 

                                                 ,,Wilk i siedem koźlątek’’

20 października do naszego przedszkola zawitała grupa teatralna , która przedstawiła dzieciom bajkę pt.:,,Wilk i siedem koźlątek’’, dzieci poznały krótką historię 7 koźlątek , których mama udała się na zakupy i przestrzegła je aby nie wpuszczały obcych osób do domu , jednak wilk przechytrzył koźlątka i je zjadł , bajka ta miała na celu wzbogacenie wiedzy dzieci na temat bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi , pokazała sposoby rozwiązywania konfliktów pomiędzy rodzeństwem .Myślę że dzieci po obejrzeniu tego przedstawienia staną się bardziej ostrożne w kontaktach z obcymi.

               

               

              

                                                         

                 

                   

 

   Koncert ,,Śpiewamy Ojcu Świętemu z okazji XXii dnia papieskiego ''

Udział Hanny Kwapulińskiej z gr.,,Biedronki ''

                   

                                      

                                            ,,Próbna ewakuacja’’          

11 września w naszym przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja celem jej było nabycie przez dzieci właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji .W ewakuacji wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne wraz z kadrą i pracownikami naszego przedszkola , została także powiadomiona odpowiednia jednostka Straży pożarnej.

 

                                                         ,,Święto Drzewa’’

Już kolejny rok nasze przedszkolaki dołączyły do akcji klubu Gaja i wraz z Panem leśniczym posadziły sadzonki drzew na terenie przedszkola . Najpierw odbył się pokaz multimedialny związany z ochrona naszego środowiska i rola drzew w ekosystemie . Poprzez takie działania dzieci podnoszą swoją świadomość ekologiczną , oraz przyczyniają się do zmniejszenia skutków zmian zachodzących w naszym klimacie.

                        

                     

                    

                                      

                                       

                 

                                                      #SprzątamyDlaPolski 

Akcja pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów. Dzieci z naszego przedszkola z wielka radością i poświęceniem wzięły udział w tej akcji , poprzez takie działania nasze przedszkolaki stają się ekologami wrażliwymi na otaczające nas środowisko .

                                                                    gr.,,Jeżyki''

 

                                                             gr ,,Misie''

                    

                       

                                                             gr.,,Krasnale''

                      

                    

                        

                                                                 gr.,,Biedronki''

                       

                       

                        

                                                                     ge.,,Smerfy''


                                        

 

                                   Wrzesień 2022

                    Nadanie sztandaru Bartoszyckiej Policji 

Przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w tej uroczystości, miały okazję zobaczyć też sprzęt naszej Policji , oraz zrobić zdjęcie z maskotką sierżantem Bobrem.

                           

                                                         Dzień Chłopaka

 

W tym dniu w naszym przedszkolu chłopcy obchodzili swoje święto , dziewczynki wraz ze swoimi Paniami zorganizowały dla nich wiele niespodzianek , był to dzień pełen zabawy , radości i przepysznego poczęstunku w postaci ciasta marchewkowego przygotowanego w gr. ,,Krasnale’’.

                                                                gr.,,Biedronki ''

                                                                 gr.,,Smerfy''

                                                                  gr.,,Krasnale''

               

               

                 

                                               Filharmonia 

Aktywne słuchanie i wprowadzenie dzieci w świat muzyki klasycznej , umożliwienie jej odbioru na żywo 

                                                       Dzień Przedszkolaka

20 września w naszym przedszkolu wszystkie przedszkolaki miały swoje święto. Był to dzień pełen niespodzianek , każda grupa miała uroczysty poczęstunek  w postaci owocowego tortu . Dzieci otrzymały upominki które zabrały do domu.

                   

                    

                       

                        

                                                                                                                  

 

                                               Bezpieczny Przedszkolak

19 września w naszym przedszkolu pojawił się an Dzielnicowy. Przypomniał dzieciom o bezpiecznym poruszaniu się w czasie drogi do przedszkola , uświadomił dzieciom , że nie należy ufać obcym , pokazał jak należy wezwać służby za pomocą numeru alarmowego , oraz jaką pozycje przyjąć w razie ataku zwierzęcia .   

  

    

   

Dzień Kropki

 15 września dzieci z naszego przedszkola obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki ,był to dzień pełen niespodzianek . Biedronki wybrały się do Biblioteki gdzie wraz z Wilczkiem poznały genezę tego święta . Wykonały też przepiękne prace które zostały wyeksponowane w bibliotece .

                           

                          

 

Światowy Dzień Pierwszej pomocy  

W tym dniu dzieci z naszego przedszkola przypomniały sobie zasady udzielania pierwszej pomocy . Nauczyły się opatrywać rany , zapoznały się ze składem apteczki , utrwaliły sobie telefony alarmowe , również poznały technikę ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej . Był to dzień pełen wrażeń . 

                  

                      

                      

                   

                   

                    

                     

                               ,,Święto 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej  ‘’ 

Dzieci z grupy ,,Smerfy’’ wraz z Paniami wybrały się na plac aby poznać prace żołnierzy z naszej jednostki , obejrzały sprzęt wojskowy , wozy bojowe , poznały techniki strzelania , miały możliwość strzału do tarczy , posmakowały również przepysznej wojskowej grochówki .

 

 

     

      

    

                                    

     

  

do góry | modyf: Anna Podhalska 2023-09-19, 19:08 | 9628 odsłon
Odsłony: 63211 :: Dzisiaj: 68 :: Online: 3 :: | administracja