POLITYKA PRYWATNOŚŒCI
      | modyf: Anna Podhalska 2018-09-24, 20:02 | 47036 odsłon
serwiszglossie

 „ŻEGNAJ PRZEDSZKOLE”

„Żegnaj przedszkole, rozstania nadszedł czas,

Jesteśmy bowiem duże i szkoła wzywa nas.

Żegnamy Ciebie z żalem, wspominać będziemy mile,

jak pośród zabaw i zajęć, minęły słodko chwile.”

Dnia 21, 22.06.2018 roku dzieci z gr. „Smerfy” oraz „Biedronki” takimi słowami uroczyście pożegnały się z przedszkolem. Po 4 latach pobytu w naszym przedszkolu kończy się bardzo ważny etap  w życiu naszych absolwentów, ale jednocześnie rozpoczyna się kolejny- czas nauki, zabawy, nowych przygód i przyjaźni, jakie czekają na nich w szkole.

Ten dzień z całą pewnością pozostanie na długo w pamięci naszych przedszkolaków, nauczycieli oraz rodziców, bowiem przebiegł on w atmosferze wspólnej zabawy, uroczystego poczęstunku , do którego po raz ostatni usiadły nasze dzieci. Niespodzianką przygotowaną przez rodziców był wielki tort z racami, który uświetnił ten czas.

Kulminacyjnym punktem tego dnia było spotkanie dzieci z rodzicami i pracownikami naszego przedszkola, podczas którego absolwenci w odświętnych, galowych strojach, w kolorowych  biretach, zaprezentowali program artystyczny, który był skrótem tego, czego dzieci uczyły się w ciągi 4 lat pobytu w przedszkolu, a więc tańców, wierszy, piosenek, zabawnych inscenizacji.

Oprócz życzeń i podziękowań skierowanych w stronę dzieci i rodziców, wręczono naszym absolwentom pamiątkowe dyplomy, książki, zdjęcia, medale, a także film z 4  wspólnych lat- zabaw, uroczystości, wycieczek i ciekawych wydarzeń.

Słowa podziękowania popłynęły także w stronę pracowników przedszkola, a to świadczy o dobrze spełnionym zadaniu przygotowania dzieci do kolejnego etapu ich życia.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy służyli nam swoją pomocą, zaangażowaniem i wsparciem w wychowanie i edukację naszych przedszkolaków, a dzieciom życzymy powodzenia, samych sukcesów w kolejnym etapie, jakim jest nauka w szkole.

                                                                              POWODZENIA!!! 

 

Wycieczka do Jednostki Wojskowej

Grupa „Misie” odwiedziła Jednostkę Wojskową 1248 w Bartoszycach . Podczas której poznały zadania jakie spełniają żołnierze na rzecz społeczeństwa ,a także jak ważną rolę w Jednostce Wojskowej pełnią pracownicy cywilni. Dzieci odwiedziły także Salę Tradycji, w której miały możliwość poznania kilku faktów historycznych dotyczących powstania oraz funkcjonowania 20 Brygady Zmechanizowanej, oglądały broń oraz podziwiały wszelkie akcesoria wojskowe. Wizyta w Jednostce Wojskowej dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń. 

        

 

 

Dzień kibica

Dnia 22 czerwca bieżącego roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy "Dzień Kibica". Nasi milusińscy są wiernymi kibicami polskiej drużyny. Przedszkolaki bardzo interesują się piłką nożną, znają piłkarzy polskiej reprezentacji i reprezentacji innych krajów. Tego dnia dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane w barwy narodowe z biało-czerwonymi szalikami, czapkami, flagami, chustami, perukami oraz trabkami. Była to świetna okazja, aby utrwalić symbole narodowe i wiernie kibicować polskiej reprezentacji. Od rana we wszystkich grupach było bardzo głośno, słychać było trąbki, wykrzykiwane hasła i krótkie piosenki zagrzewające do boju polską drużynę piłkarską. Każda z grup wraz z paniami zrobiła sobie grupowe pamiątkowe zdjęcie. Następnie na placu przedszkolnymodbyły się gry i zabawy sportowe min.:dzieci rozegrały między sobą krótkie mecze i srzelały gole do bramki. Przedszkolaki zachowywały się jak przystało na prawdziwego kibica i bawili się wesoło. 

 

 

 

Wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego

Dnia 15 czerwca dzieci z gr. „Misie” i „Krasnale” pojechały na wycieczkę do Lidzbarka Warmińskiego. Tam zwiedziły Zamek biskupów warmińskich, gdzie zobaczyły freski na krużgankach, sale zamkowe, zbroje, sztućce, naczynia i meble z XIV wieku. Wrażenie na dzieciach zrobiła Kaplica zamkowa, w której usłyszały dźwięki zabytkowych organów. Dowiedziały się również o życiu i działalności  Mikołaja Kopernika. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Wielki Jarmark Dawnych Zawodów – gdzie dzieci mogły zobaczyć na czym polega praca garncarza, kowala itp. Na koniec dzieci obejrzały w Kinie Ignacym niezwykłą opowieść o przygodach małego ptaszka  pt.”Odlotowy Nielot”.

 

„Mali Wielcy Ratownicy”

Dnia 15.06.2018 roku na terenie Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Bartoszycach odbył się Finał Programu „Mali Wielcy Ratownicy”, który był realizowany w gr. „Smerfy”. Podczas tej uroczystości, w której udział wzięli przedstawiciele władz naszego miasta, dyrektorzy przedszkoli, szkół Powiatu Bartoszyce oraz sami uczestnicy projektu, obejrzeliśmy kilka scenek rodzajowych, przedstawiających różne zdarzenia wymagające podjęcia Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w różnych sytuacjach.  Nasze przedszkolaki z gr. „Smerfy” przedstawiły scenkę z udziałem rodziny przebywającej nad jeziorkiem, która była świadkiem utraty przytomności u poszkodowanego z napadem drgawek. Dzieci bardzo sprawnie ze znajomością podstawowych zasad podjęły czynności udzielenia pomocy poszkodowanemu, z wezwaniem pogotowia ratunkowego, przytrzymaniem głowy, sprawdzeniem oddechu i współdziałaniem z ratownikami pierwszej pomocy. Podjęcie odpowiednich działań w przypadku takiego zdarzenia oraz wielu innych sytuacji losowych może uratować zdrowie, a nawet życie człowieka. Dzieci udowodniły, że realizacja takiego projektu wśród przedszkolaków jest uzasadniona i daje realne szanse na to, iż będą umiały nieść pomoc w przypadku różnych losowych zdarzeń. 

 

Festyn Rodzinny

„Sentymentalna podróż do zabaw sprzed lat” – pod takim hasłem 8 czerwca odbył się w naszym przedszkolu festyn rodzinny w którym udział brały całe rodziny i dzieci nowo przyjęte do przedszkola. Zabawę poprowadziła grupa animacyjna „Duże gry planszowe”. Na wszystkich czekało wiele atrakcji: dmuchany zamek, dwie gigantyczne gry planszowe, klocki, kącik artystyczny, malowanie buziek, malowanie na dużych arkuszach papieru kolorową kredą. Konkurencje sportowe dla dzieci i ich rodziców, zabawa terenowa – Pociąg z przeszkodami tp. Zabawy przy muzyce z dziecinnych lat naszych rodziców i babć wywołały falę wspomnień i wzruszeń a powrot do minionych lat sprawił iż w niejednym oku  pojawiła się łza. Największą atrakcją okazał się festiwal baniek mydlanych. Nie zabrakło również małej gastronomii: kiełbasek z grilla, bigosu, gofrów oraz przepysznych ciast upieczonych przez rodziców. Festyn rodzinny stał się dla dzieci i całych rodzin źródłem wielkiej radości. Dziękujemy rodzicom za pomoc przy organizacji festynu. 

 

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

Dnia 7.06.2018 r. dzieci z grupy „Smerfy” wybrały się do Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Bartoszycach. Celem wizyty było spotkanie czytelnicze z  zaproszonym gościem-Burmistrzem Miasta Bartoszyce-Panem Piotrem Petrykowskim w  ramach trwającego XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom-największego corocznego święta kampanii czytelniczej, organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. Pan Burmistrz przeczytał wiersze klasyków literatury polskiej min.: Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Ludwika Jerzego Kerna, Antoniego Marianowicza. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wszystkich wierszy oraz  z chęciąodpowiadały na pytania dotyczące ich treści. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Dzieci otrzymały naklejki, miłą niespodzianką dla naszych przedszkolaków był słodki poczęstunek. Dziękujemy bardzo serdecznie za interesujące i wspaniałe spotkanie.

 

 

 

Wycieczka do Olsztyna

Dnia 6.06.2018 r. dwie najstarsze grupy: „Biedronki” i „Smerfy” były na wycieczce w Olsztynie. Najpierw odwiedziły Planetarium Olsztyńskie, a w nim obejrzały projekcję filmu pt. „Ziemia, Księżyc i Słońce”, w zabawny i prosty sposób dowiedziały się w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu. Było to dla dzieci bardzo interesujące. Kolejnym punktem programu wycieczki był pobyt dzieci w Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Warmiolandia”, gdzie miały możliwość zabawy oraz możliwość realizacji różnych form aktywności ruchowej. Miłą niespodzianką dla naszych milusińskich była Mini Olimpiada Sportowa zorganizowana w  „Warmiolandii”. Na zakończenie każde dziecko otrzymało dyplom. Do domu dzieci wróciły pełne wrażeń i radości z miło spędzonego czasu. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

 

Dzień Dziecka

Okazji do wspólnej zabawy w przedszkolu jest bardzo wiele,  ale Dzień Dziecka zasługiwał na wyjątkową oprawę. Zadbaliśmy o to aby był  on radosny i różnił się od każdego innego dnia spędzonego w przedszkolu. W tym dniu nasz plac przedszkolny stał się miejscem wesołej zabawy, którą rozpoczęliśmy piosenką Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”.  Pani Dyrektor złożyła wszystkim dzieciom życzenia i zaprosiła do wspólnej zabawy. Mini dyskotekę poprowadził pan Marcin, która przeplatana była różnymi konkursami między innymi: taniec z balonami, przeciąganie liny, kto pierwszy? itp . W tym dniu pogoda nam dopisała a uśmiech na twarzach  dzieci świadczył o tym, że bawią się doskonale.  Na zakończenie zabawy pani Dyrektor zaprosiła dzieci na pyszne lody i wręczyła wszystkim upominki z okazji ich święta.

 

 

Akademia Patriotyczna

 Jednym z celów wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci poczucia przynależności do wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej. Ważne jest aby dziecko kończące przedszkole wiedziało, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, nazywało godło i flagę państwową. Dlatego też już od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu. Uświadamiamy dzieciom kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczymy je bycia Polakiem i miłości do kraju ojczystego. Dlatego 25 kwietnia niedługo przed obchodami świąt majowych: 1 maja- Święto Pracy, 2 maja-Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 3 maja- Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszym przedszkolu została zorganizowana uroczysta akademia. Na samym początku wszyscy ubrani na galowo zaśpiewali hymn państwowy. Następnie dzieci z naszego przedszkola przygotowały z tej okazji widowisko artystyczne. Grupa ”Misie” w słowach wierszy przypomniała  wszystkim, jak wygląda mapa Polski, godło narodowe oraz że stolicą Polski jest Warszawa. W związku ze zbliżającym się Świętem Flagi dzieci z grupy „Biedronki” przedstawiły krótką inscenizację, dzięki której przedszkolaki przypomniały sobie jakie barwy nosi flaga naszego państwa a dzieci z grupy „Krasnale” zaprezentowały taniec ludowy „Kujawiak”. Naszą małą ojczyzną jest region w którym mieszkamy czyli Warmia i Mazury i nasze miasto Bartoszyce. W związku z tym grupa „Smerfy” przedstawiła inscenizację pt: ”Legenda o Łynie” oraz zaprezentowała kilka regionalnych i narodowych tańców m.in. „Poloneza”, „Liliję” oraz „Szota”. Nie zabrakło również piosenek i wierszy o tematyce patriotycznej. Jeden z nich pt: „ Bartoszyce” napisany przez bartoszycką poetkę panią Teresę Bratek przeczytała przedszkolakom pani dyrektor Krystyna Liberna. Akademię zakończyła wspólna zabawa ludowa pt: „Koza”. Dzieci otrzymały na pamiątkę flagi Polski i pożegnały się przy śpiewie piosenki „Polska-mój dom”. Ta szczególna uroczystość pozwoliła przedszkolakom przybliżyć powagę świąt majowych i zainteresować historią naszego narodu, kraju i regionu.

 

 

 

Mini zawody w Hali Jednostki Wojskowej

Ruch jest naturalną, fizjologiczną potrzebą dziecka, jednocześnie warunkuje prawidłowy jego rozwój i samopoczucie człowieka, a to jest jedno z zadań, jakie realizuje nasze przedszkole w ramach Programu Rozwoju Przedszkola. Podejmowane są zatem różne działania, które mają na celu uświadomić dzieciom, jak  korzystnie działa  aktywność ruchowa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, a systematyczne czynności ruchowe są powodem do wielu bardzo potrzebnych zmian zachodzących w organizmie. Jednym z takich działań było zorganizowanie w grupie „Smerfy” przy współudziale rodziców  Mini Zawodów Sportowych, które odbyły się 17.04.2018 r. na hali sportowej Jednostki Wojskowej w Bartoszycach. Dzieci  brały udział w różnych  konkurencjach sportowych tj. : slalom z piłką, tor przeszkód, rzuty do celu, i wiele innych, które poprzedzone były solidną rozgrzewką przy muzyce. Zawody zawierały elementy rywalizacji, dlatego też zawodnicy byli bardzo skoncentrowani na wykonywaniu poszczególnych zadań sportowych i głośno dopingowali swoim kolegom. Mimo widocznego zmęczenia dzieci radośnie powróciły do przedszkola z otrzymanymi nagrodami oraz wspominały z zadowoleniem odbyte zawody. 

 

Współpraca ZHP

18 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z harcerką. Druhna Gabrysia opowiedziała dzieciom o tradycjach harcerskich, zaprezentowała im mundur i oznaczenia harcerskie. Wspólnie z dziećmi bawiła się przy dźwiękach gitary. Nauczyła je kilka pląsów oraz zaśpiewała kilka piosenek harcerskich. Zachęcała także dzieci do wstąpienia w szeregi ZHP. Wspólna zabawa przy piosenkach harcerskich wywołała wiele radości a wspólna zabawa z pewnością przybliżyła dzieciom wartości i zainteresowanie harcerstwem.

 

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

18 kwietnia 2018 r. w Bibliotece przy ul. Bema 23 podsumowano konkurs plastyczny „Kolorowy świat bajki” ogłoszony z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci.

Cele jakie mu przyświecały to: promowanie czytelnictwa i literatury dla dzieci, rozwijanie zainteresowań plastyką, kreatywności, zdolności manualnych. Dzieci z naszego przedszkola też wzięły w nim udział. Rozalia oraz  Zuzia  z grupy „Smerfy otrzymały wyróżnienie- książki oraz dyplomy ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Dodatkową nagrodą dla wszystkich dzieci był spektakl promujący czytelnictwo w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa pt. „Na tropie  afery, gdzie  podziały się litery”.

Zwycięzcom gratulujemy!!!

 

„Mali Wielcy Ratownicy”

5.04.2018 r. w grupie „Smerfy” odbyło się czwarte spotkanie w ramach programu edukacyjnego „Mali Wielcy Ratownicy”. Tematem spotkania była ocena podstawowych funkcji życiowych i prawidłowe zabezpieczenie poszkodowanego. Dzieci w praktyce nabywały umiejętności ułożenia poszkodowanego w „pozycji bezpiecznej” i dowiedziały się dlaczego taka właśnie pozycja jest bezpieczna dla osoby poszkodowanej, nieprzytomnej. Spotkanie prowadzone przez ratownika medycznego oraz policjanta bardzo podobało się przedszkolakom i już nie mogą się doczekać kolejnego.

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

„Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,

Przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.

Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,

witały ją także wszystkie przedszkolaki.”

21 marca 2018 r. dzieci z naszego przedszkola na placu przedszkolnym witały „Wiosnę” i żegnały „Zimę”.

Celem tego spotkania było:

- zapoznanie z ludowymi tradycjami, dotyczącymi pożegnania zimy i

powitania wiosny;

- integrowanie  dzieci z różnych grup;

- budzenie wrażliwości na piękno przyrody i zwrócenie uwagi na konieczność

jej ochrony;

Pogoda dopisała – świeciło upragnione słońce. Wszystkie dzieci posiadały wiosenne emblematy na ubraniu, aby zaakcentować nadchodzącą porę roku.

Uroczystość rozpoczęła Pani Zima ( w tej roli nauczycielka – pani Agnieszka Wołoszynowska), która chciała pożegnać się z dziećmi oraz paniami i pobawić się z nimi zanim odejdzie daleko stąd…

Pani Zima przygotowała różne zabawy, konkursy dla dzieci. Były to między innymi: biegi, tańce, skoki, szukanie gości ukrytych za drzewami ( 2 harcerki), ogromna Marzanna stojąca i obserwująca bawiące się dzieci. A dodatkowo jeszcze sprzątanie ogrodu przedszkolnego z papierów, gazet, butelek plastikowych i jednoczesne ich segregowanie do odpowiednich worków na śmieci.

Po wykonaniu tych wszystkich zadań do dzieci przybyła długo wyczekiwana Wiosna (w tej roli nauczycielka - pani Ania Zielonka), która również przygotowała dzieciom kilka zadań do wykonania np. szukanie ukrytych kwiatów, na których znajdowały się zagadki. Wszyscy wspólnie, wesoło i z uśmiechniętymi buziami bawili się przy skocznej muzyce. Na zakończenie uroczystości pożegnania Zimy i powitania Wiosny wszystkie przedszkolaki otrzymały okolicznościowy- wiosenny medal.

 

 

 

Wycieczka do Biblioteki Miejskiej  

Dnia 16 marca dzieci z grupy „Smerfy” i „Misie” odwiedziły Bibliotekę Miejską w Bartoszycach, w której obejrzały wystawę fotografii ze zbiorów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej „Moje… Twoje…Nasze…Bartoszyce. Pionierzy miasta w zbiorach CATL”. Pani Kasia Janczewska-Pszczoła w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o dziejach naszego miasta, ich pierwszych mieszkańcach oraz zmianach zachodzących w nim na przełomie minionych lat. Wracając do przedszkola dzieci z gr. „Smerfy” uczciły pamięć żołnierzy poległych, zapalając znicz przy tablicy pamiątkowej.

 

Związek Harcerstwa Polskiego

Dnia 13.03.2018 roku dzieci z gr. „Smerfy” wybrały się na wycieczkę do siedziby Hufca ZHP w Bartoszycach. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z działalnością i funkcjonowaniem Harcerstwa Polskiego w naszym mieście, jaką rolę pełnią harcerze w życiu społecznym i kulturalnym. O zadaniach, jakie stawia sobie Harcerstwo dowiedzieliśmy się podczas rozmowy z druhem Pawłem, który w sposób bardzo ciekawy opowiedział o działalności harcerzy w naszym mieście, czym się zajmują na co dzień, a także, kto był założycielem i inicjatorem działania takiej organizacji. Oprócz działalności harcerzy na rzecz innych, udziału w licznych akcjach charytatywnych, niesienia pomocy innym, być zuchem lub harcerzem to również możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań, pasji, ale także okazja do zdobywania nowych umiejętności, sprawności i wiadomości, tak bardzo potrzebnych w życiu codziennym. Dlatego też dzieci były zaproszone do udziału i wstąpienia w szeregi harcerstwa.   Przedszkolaki  też mogły obejrzeć mundur harcerza, a przy tym poznać, jakie znaczenie mają jego poszczególne elementy. W dalszej części spotkania harcerka Gabrysia zaprosiła dzieci do wspólnych zabaw muzyczno- ruchowych, które bardzo spodobały się dzieciom i z pewnością będą je wykorzystywały w zabawach w przedszkolu. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały pamiątkowe gadżety i pożegnały się harcerskim zwyczajem

- CZUWAJ!!! 

 

 

„Mali Wielcy Ratownicy”

Dnia 06.03.2018 roku w grupie „Smerfy” odbyło się kolejne ( trzecie) spotkanie w ramach projektu „Mali….” z udziałem pracowników Policji , Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego. Tematem tego spotkania była nauka rozpoznawania bezpośrednich zagrożeń, jakim możemy ulec w różnych miejscach i sytuacjach życiowych, a przede wszystkim dzieci maiły możliwość zapoznania się z technikami opatrywania powstałych w  wyniku  zdarzenia ran, skaleczeń czy tez oparzeń. Dzieci bardzo chętnie przystąpiły do wykonywania opatrunków z wykorzystaniem materiałów takich jak: gaza, bandaż zaopatrując „rany” różnych części ciała (np.; ręka, noga, głowa, kolano).  Spotkania, podczas których dzieci biorą  aktywny i czynny udział w działaniach są doskonałym momentem na zdobywanie praktycznych umiejętności i wiadomości dotyczących udzielania pierwszej pomocy w różnych zdarzeniach. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały zestawy materiałów opatrunkowych, które posłużą do ćwiczeń w nabywaniu umiejętności sprawnego opatrywania ran i niesienia pomocy w przypadku różnych zdarzeń.

 

 

 „Moje miasto Bartoszyce”

W miesiącu lutym dzieci z naszego przedszkola poznawały swoje miasto i jego historię, ponieważ obchodziło ono swoje 686 urodziny. Wszystkie grupy realizowały temat kompleksowy: „Moje miasto Bartoszyce”. Odbywały się zajęcia dydaktyczne, podczas których przedszkolaki oglądały, podziwiały zabytki naszego miasta, poznawały ich historię oraz symbole – herb. Stworzone zostały kąciki patriotyczne, dzieci uczestniczyły w wycieczkach do ciekawych miejsc, nauczyły się piosenki pt.”Bartoszyce”. Ciekawym wydarzeniem w poznawaniu historii naszego miasta było spotkanie z panią Basią Knifka z Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach. Podczas spotkania przedszkolaki obejrzały prezentację legend o Gustelbaldzie i o Łynie. Nasi milusińscy podziwiali nasze miasto z lotu ptaka, rozpoznając i nazywając różne obiekty. Przedszkolaki wykonały bardzo ciekawe prace plastyczne wykorzystując do tego różne techniki. Prace zostały wyeksponowane w naszym przedszkolu. Ciekawą formą poznawania historii miasta było spotkanie z panią Kasią Janczewską- Pszczoła z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która prowadzi Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Dzieci w bardzo ciekawy, prystepny sposób poznały historię naszego kochanego miasta. 

 

 

 

 

„Światowy Dzień Kota”

W naszym przedszkolu obchodziły nietypowe święto _ „Światowy Dzień Kota”. W tym dniu w naszym przedszkolu gościliśmy z Urzędu Miasta Bartoszyce pana Łukasza Morackiego oraz panią Kasię Jacyna, którzy przybyli do naszych przedszkolaków aby się z nimi pobawić. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem przez naszych gości oraz ciekawą zabawą pt. „Czy rozpoznajesz bajkowe kotki?”. Następnie nasi goście zaprosili wszystkie dzieci do wykonania wielu ciekawych, twórczych zadań. Były to konkursy sprawnościowe, prace plastyczno-techniczne, zagadki i rebusy. Podczas tych wesołych zabaw i zajęć nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta jest niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie dzieci na ich trudny los. Ten dzień był pełen wrażeń, niespodzianek w postaci dyplomów, naklejek oraz słodkości. Na koniec naszego spotkania dzieci przekazały karmę dla kotów, którą wraz ze swoimi rodzicami dostarczyły do przedszkola. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły i długo będą miały ten dzień w pamięci. Dziękujemy naszym gościom za wspólną zabawę. 

 

 

 

Fabryka Fantazji w Kętrzynie

Dnia 14 lutego gr. „Krasnale” była w Fabryce Fantazji w Kętrzynie. Mimo, że skończyły się święta zimowe to Mikołajowa grupa ma wiele pracy przez cały rok. Na miejscu przywitał nas jeden  elfów Św. Mikołaja, który bardzo się ucieszył z naszej wizyty. Powiedział nam iŚw. Mikołaj jest bardzo zajęty i potrzebuje też małych rąk do pracy. Dzieci dostały Mikołajkowe czapki i zostały poinstruowane jak należy wykonać szklane ozdoby i w jaki sposób dbać o swoje bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy. Kiedy bombki były już gotowe i suszyły się na kominku starszy Elf zaprosił nas do Krainy Śniegu. Dzieci miały do wykonania trudne zadanie, aby nie być zamrożonym prze Królową. Jednak wesołe miny naszych przedszkolaków rozgrzały zimne serce Królowej i wszystko dobrze się skończyło, a miłe wspomnienia jeszcze długo zostaną w pamięci wszystkich dzieci. Natomiast pamiątkowe bombki wykonane przez dzieci przyniosły wiele radości.

 

 

„Książka żyje … Naprawdę!”

14 lutego dzieci z gr. „Smerfy” wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej, w której zorganizowano wystawę pt. „Książka żyje… Naprawdę!” w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury”  realizowanego przez Bibliotekę w Mrągowie. Wystawa ta składała się z 12 pełnometrażowych zdjęć ze znanych bajek i filmów, których elementy są przedstawione w sposób współczesny, choć oddają w pełni klimat, treść danej bajki lub filmu. Oprócz tego dzieci wybrały książki (wypożyczają systematycznie) do samodzielnego czytania, gdyż taką umiejętność już nabyły.

14 luty to również Walentynki, stąd pamiątkowe zdjęcia z wielkim sercem.

 

Dzień Babci i Dziadka

"Babcia i dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości, zrozumienia i zwykłej ludzkiej życzliwości dla dużych i małych problemów dzieci. Dzieci to czują i wiedzą, dlatego zaprosiły swoich dziadków do przedszkola na tą najcieplejszą ze wszystkich uroczystości, żeby podziękować im za ich dobro a także wyrazić swoją miłość. Każda grupa przygotowała z tej okazji występ. Dzieci zaspiewały, zatańczyły i wyrecytowały wiele pięknych wierszy. Łzom wzruszenia i uśmiechów nie było końca. Po zakończeniu występu dzieci wręczyły Dziedkom i Babciom wykonane laurki i prezenty. Tradycyjnie też nie zabrakło słodkości Babciom i Dziadkom a także wnuczętom. Długo jeszcze w grupach rozbrzmiewała muzyka i wspólna zabawa.

 

 

Bal karnawałowy 

" Już karnawał włożył maskę i drzwi otworzył z hukiem! Wpadł jak wicher do przedszkola, w karnawałowym stroju. -Cześć- powiedział. Mam wstążeczki i cekiny, nut wesołych dwie kieszenie i do tańca zaproszenie."

12 stycznia odbył się w naszym przedszkolu Bal karnawałowy, który poprowadzili aktorzy Teatru Duet z Krakowa. Dzieci zgodnie z przyjętą tradycją zamieniły się w przeróżne postacie ze świata baśni. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie dzieci z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i znowu dzieci zaczynają odliczać dni do kolejnej zabawy w przyszłym roku.

 

 

 „Wielcy Mali Ratownicy”

Dnia 08.01.2018 roku w grupie „Smerfy” odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Mali Wielcy Ratownicy”, w którym udział wzięli policjant z Powiatowej Komendy Policji, strażak ze Staży Pożarnej oraz ratownik medyczny. Celem drugiego spotkania w przedszkolu była nauka rozpoznawania różnych zagrożeń, których świadkiem lub uczestnikiem mogą być także dzieci np.: wypadek drogowy, pożar, utrata przytomności itp. Dzieci miały możliwość utrwalenia znajomości numerów alarmowych do poszczególnych jednostek oraz szybkiego rozpoznawania pojazdów policji, straży czy karetki pogotowia ratunkowego. Podczas układania historyjki obrazkowej o treści „zdarzenie drogowe” przedszkolaki uczyły się jak prawidłowo wezwać pomoc, czyli określały miejsce zdarzenia, liczbę osób biorących udział w tym wypadku, podejmowały próby opisu stanu poszkodowanych. Takie samo zadania dzieci miały do wykonania w razie wystąpienia pożaru tj. określenie miejsca zdarzenia- podanie dokładnego adresu. Również  podczas spotkania dzieci rozpoznawały znaki dotyczące ewakuacji z przedszkola w razie wystąpienia zagrożenia, a także potwierdziły znajomość drogi ewakuacyjnej w trakcie próbnej ewakuacji z budynku. Ważnym elementem takich zajęć jest uświadomienie dzieciom, jakie zagrożenia zdarzają się w życiu codziennym, a przede wszystkim, jak powinno się postępować w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia człowieka.

 

 

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to cudowny czas, pełen radości, piękna i magii

wszyscy już czekają na choinki blask.

Na jej świeży zapach i kolorów moc,

Na pierwszą gwiazdkę w tę cudowną wigilijną noc. 

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia we wszystkich grupach prowadzone były różne zabawy i zajęcia podczas, których dzieci poznawały tradycje i zwyczaje związane ze świętami: wykonywanie ozdób choinkowych, dekorowanie sal, pieczenie pierników i ubieranie choinki, składanie zyczeń i kolędowanie.

Dzieci z grupy „Smerfy” wzięły udział w konkursie plastycznym pt. ”Kartka Bożonarodzeniowa” organizowany przez Bartoszycki Dom Kultury, w którym Grześ Wojtanowski zajął II miejsce. Gratulujemy!.

 Mikołajki w przedszkolu to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci.Dnia 5 grudnia w naszym przedszkolu  odbyła się uroczystość mikołajkowa  zorganizowana pod hasłem „Mikołajkowy czas wesołej zabawy”. W tym dniu Gościem specjalnym był oczywiście Św. Mikołaj, który zadzwonił do Śnieżynki, przekazał jej bardzo ważne informacje i obiecał, że na pewno będzie w „Stokrotce”, po prostu trochę się spóźni. Zanim  powitaliśmy Go w naszej sali, musieliśmy wykonać zadania, które zostawił wszystkim grupom oraz Pani Dyrektor w swoim mikołajowym worku i w liście. Wszystkie grupy rozwiązywały zadania, a Pani Dyrektor  przeczytała bajkę o kłopotach Mikołaja.

Rozwiązywanie zadań było przeplatane różnymi konkursami, zabawami ruchowymi z wykorzystaniem liny, kolorowych piłek, chusty animacyjnej, obręczy  hula-hop .

Były korowody, tańce, pląsy i  niespodzianka przygotowana specjalnie dla dzieci-bańki mydlane. Następnie przyszedł czas na długo oczekiwanego Gościa-  Św. Mikołaja.  Gość z Dalekiej Północy sprawił  wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków a na zakończenie obdarował dzieci wspaniałymi prezentami.

 

 

Tradycją w naszym przedszkolu są również spotkania rodzinne, które wprowadzają w świąteczny nastój oraz wzmacniają więzi rodzinne poprzez uczestnictwo w spotkaniu oraz wspólne kolędowanie.

 W grupie „Misie” dnia 14 grudnia odbyło się „Spotkanie świąteczne” połączone z warsztatami artystycznymi. W świąteczną atmosferę wprowadziły nas dzieci, które przedstawiły krótki program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały kolędy i zatańczyły. Gościem specjalnym spotkania była pani Helena Chmielewska, która w bardzo interesujący sposób poprowadziła warsztaty. Pod jej okiem dzieci wraz z rodzicami wykonały choinki, które pięknie ozdobiły.

  

 

W grupach „Krasnale” i „ Biedronki”  odbyły się spotkania świąteczne z rodzicami zwane Jasełkami. Mali aktorzy w strojach prezentowali się doskonale, wystąpili odważnie i z radością zaśpiewali kolędy i pastorałki. Następnie obdarowały swoich rodziców własnoręcznie wykonanymi upominkami. Same także otrzymały prezenty, które Mikołaj zostawił pod choinką. Wszystkie te spotkania są dla dzieci i ich rodziców wspaniałym przeżyciem i na pewno na długo pozostaną w ich pamięci. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie dla dzieci pięknych stoi.

 

 

Grupa „Smerfy ”na swoje przedstawienie oprócz rodziców zaprosiła przedstawicieli Koła Łowieckiego „Szarak”,  dzieci i pracowników naszego przedszkola, oraz  dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bartoszycach. Po części artystycznej uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia i wspólnie śpiewali kolędy.

 

Tuż przed świętami 22 grudnia nasze przedszkole odwiedził zespól Autsajt, z którym dzieci oraz personel  z naszego przedszkola wspólnie kolędowali  . Wspólne śpiewanie kolęd  napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, ze poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

 

 

 

 Mikołajkowe czytanie

7 grudnia  Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach podsumował XI edycję „Mikołajkowego czytania”. Uroczystość odbyła się w naszym przedszkolu. Dzieci pod kierunkiem Pani Ireny Dyka i Urszuli Mikulskiej zaprezentowały zaproszonym gościom bajkę pt. „Jaś i Małgosia”. Następnie Święty Mikołaj wręczył nagrody za aktywne czytelnictwo najmłodszym odbiorcom bartoszyckiej biblioteki, a na zakończenie imprezy zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy.

 

 

Bal Jesieni 

17 listopada odbył się w naszym przedszkolu Bal Jesieni.  W tym  dniu dzieci z grupy „Krasnale” przygotowały inscenizację pt. Kolorowa Jesień”. Następni Pani Jesień poprowadziła wspólną zabawę wraz z konkursami mającymi na celu integrację wszystkich grup przedszkolnych. Dzieci wykonywały różne  zadania związane za zdrowym odżywianiem. Dzięki strojom przygotowanym przez rodziców nasz bal był bogaty w kolory jesieni. Wspólna zabawa związana z jesienną porą roku dała dzieciom  i nam wiele radości.

 

Pasowanie na przedszkolaka

16 listopada dzieci z grupy „Jeżyki” w obecności pani Dyrektor, nauczycielek i rodziców przyjęły pasowanie na przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas krótkiego pobytu w przedszkolu: śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz zatańczyły. Po części artystycznej dzieci złożyły akt ślubowania, po czym nastąpiło uroczyste Pasowanie  na przedszkolaka przez panią Dyrektor. .Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy, medale i rożki obfitości. W tym dniu każdy „Jeżyk” był przejęty i radosny – przecież Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza bardzo ważna uroczystość w życiu każdego przedszkolaka.

 

„Kto ty jesteś- Polak mały” 

Wychowanie patriotyczne to jeden z ważnych celów i zadań, jakie podejmuje przedszkole. 11 listopada Święto Niepodległości  poprzedzony  był w naszym tygodniu Tygodniem Patriotycznym, podczas którego odbyły się zajęcia i zabawy, pogadanki związane z kształtowaniem postaw patriotycznych, świadomości i tożsamości narodowej (śpiewały Hymn narodowy, uczyły się  utworów literackich itp.). Dzieci z gr. „Smerfy” wykonały także wiele prac plastycznych wiązanych z tematem oraz wzięły udział  w konkursie plastycznym „Kokarda narodowa” organizowanym przez Urząd Miasta Bartoszyce, w którym wyróżnienie zdobyła Rozalia.  11 listopada na Placu Wersteplatte, odbył się Bieg Niepodległościowy w którym udział wzięły również dzieci z naszego przedszkola: Mateusz Sztynio (II miejsce), Aleksander Korejwo (VI miejsce) oraz Amelia Godlewska. Gratulujemy !!!

 

 

„Fabryka Fantazji”

08.11.2017r. grupa „Biedronki” pojechała na wycieczkę autokarową do „Fabryki Fantazji” „Doroszko” w Kętrzynie.

Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez jednego z elfów św. Mikołaja. Elf bardzo się ucieszył z naszego przybycia, ponieważ św. Mikołaj był bardzo zajęty i potrzebował dodatkowych par rąk do pomocy. W związku z tym elf szybko mianował nas na pomocników  św. Mikołaja i ubrał w mikołajowe czapki.

Jako pomocnicy każde z nas poznało poszczególne etapy powstawania bombek choinkowych i szklanych ozdób. Zaraz po tym szybkim kursie zabraliśmy się pod czujnym okiem elfa do samodzielnego wykonywania bajecznie kolorowych bombek.

Kiedy nasze bombki suszyły się przy mikołajowym kominku elf zabrał nas do Krainy Lodu, gdzie Królowa Śniegu chciała zamrozić niegrzeczne dzieci. Jednak nasze dobre i gorące serduszka pokonały mroźny podmuch królowej i nikt nie zamienił się w sopel lodu.

Opuszczając złą królową poszliśmy odwiedzić renifera Rudolfa, który w podziękowaniu za pomoc św. Mikołajowi przewiózł nas na swoim grzbiecie.

Po tych bardzo emocjonujących wydarzeniach z upominkami w postaci własnoręcznie wykonanych bombek, szczęśliwi i uśmiechnięci od ucha do ucha wróciliśmy do naszego przedszkola. Pobyt w „Krainie Fantazji” wprawił nas w iście świąteczny nastrój.

 

Poznajemy zawody naszych rodziców

Dnia 03.11.2017 r. dzieci z gr. „Smerfy” wybrały się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Bartoszycach w ramach cyklu „Poznajemy zawody naszych rodziców”. To kolejne spotkanie, które ma na celu zapoznanie dzieci z pracą zawodową ludzi dorosłych ( w tym przypadku rodziców). Dzieci miały możliwość zapoznać się z budynkiem Sądu, różnymi pomieszczeniami  i ich przeznaczeniem. Wiele emocji wśród dzieci wzbudził pobyt w Sali Rozpraw, w której spotkały się z panią sędzią ubraną w strój sędziowski czyli togę. Podczas spotkania przedszkolaki miały możliwość poznania niektórych zadań, obowiązków sędziego, a także znaczenie tej pracy  w życiu społecznym. Podczas tej wycieczki dzieci poznały także obowiązki pracowników ochrony oraz innych osób pracujących w tej instytucji. 

 

 „Z wizytą w bibliotece”

Dzień08.11.2017 rok to Międzynarodowy Dzień Postaci bajkowych. W tym dniu dzieci z gr. „Smerfy” wyposażone w stroje oraz rekwizyty bohaterów z różnych bajek udały się do Biblioteki Dziecięcej, w której spotkały się z pracownikami biblioteki, a także uczestnikami Uniwersytetu III Wieku. Dzieci zostały powitane również przez postaci ze znanych bajek i zaproszone do wysłuchania oraz czynnego udziału w inscenizacji dwóch znanych bajek tj. „Roszpunka”, „Wróżki”. Podczas tego spotkania przedszkolaki także rozwiązywały zagadki, podawały tytuły bajek i filmów rozpoznanych po ukrytych postaciach, a przede wszystkim wskazywały na sens i morał płynący z treści, który uczy i kształtuje  ważne cechy i zalety małego charakteru.

 

 

 

 

„W zdrowym ciele –zdrowy duch” 

Pod takim hasłem w gr. ‘Smerfy” odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których dzieci przygotowały koktajl truskawkowy. Dzieci samodzielnie opracowały plan działania, potrzebne produkty oraz sprzęt do wykonania tego rodzaju posiłku. Istotnym elementem działań dzieci jest kształtowanie w nich świadomości, jak ważną role pełni prawidłowe odżywianie  dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia oraz czerpanie satysfakcji i zadowolenia z dobrze wykonanej pracy. 

 

„Pomagamy zwierzętom leśnym przetrwać zimę” – spotkanie z Myśliwymi Koła Łowieckiego „Szarak”

20 października 2017 r. nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście – Panowie Myśliwi. Pani Dyrektor Krystyna Liberna powitała bardzo serdecznie naszych gości. Przedszkolaki miały okazję poznać pracę myśliwych w życiu lasu, dowiedziały się, że głównym zadaniem jest dbanie o zwierzęta, zwłaszcza w okresie zimowym, drzewa i pozostałą roślinność leśną. Dzięki opowiadaniu naszych gości przedszkolaki mogły dowiedzieć się w jaki sposób myśliwi dokarmiają zwierzęta, co jest przysmakiem dzików, saren, zajęcy, ale też jak należy zachowywać się w lesie, gdy znajdą małe lub chore zwierzątko. Przy okazji dzieci mogły zobaczyć psa myśliwskiego, którego przywieźli ze sobą Myśliwi. Spotkanie pozwoliło dzieciom odpowiedzieć na pytanie: „Czy lasom potrzebni są myśliwi?”

Na zakończenie spotkania dzieci przekazały zebrane wspólnie z rodzicami pożywienie dla zwierząt leśnych – kasztany, żołędzie. Nasi milusińscy przekazali także owoce, warzywa, siano.

Dziękujemy przedstawicielom Koła Łowieckiego „Szarak” za ciekawe spotkanie i upominki przywiezione dzieciom. 

 

 

Święto pieczonego ziemniaka

Dnia 19 października na placu przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji Świeta pieczonego ziemniaka, która miała na celu:

- integrowanie dzieci z wszystkich grup, tworzenie miłej i przyjaznej atmosfery

- promowanie  zdrowego i aktywnego trybu życia

-wzbudzanie zainteresowań obrzędami ludowymi.

Dzieci poznały krótką historie o ziemniaku, oraz dowiedziały się skąd pochodzi jego nazwa. Następnie rozpoczęliśmy „Ziemniaczane konkurencje”, które przeplatane były wspólną zabawą przy wesołej muzyce. Najwięcej radości sprawiły dzieciom takie konkurencje jak: Przeciąganie liny, Bieg w workach czy  Szukanie ziemniaków. Z zebranych ziemniaków oraz innych darów jesieni dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Robimy  ziemniaczane śmieszki”. Punktem kulminacyjnym n  była degustacja pieczonych ziemniaków i kiełbasek. W podziękowaniu za wspólną zabawę dzieci otrzymały medale. Humor i pogoda nam doisałe więc i zabawa była bardzo udana.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

„Najważniejszym  i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku jest wykształcenie”

Dnia 13 października odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wszystkie grupy spotkały się razem aby złożyć życzenia pracownikom przedszkola. Dzieci z grupy „Smerfy” pod kierunkiem pani Ireny Dyka przygotowały krótki program artystyczny. Młodzi artyści zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie w wierszach, piosenkach, tańcach , a także zagrały tradycyjne „Sto lat” na instrumentach: Bum-bum-rurkach. W ten sposób uświetniły ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Na zakończenie wraz z życzeniami  dzieci wręczyły wszystkim pracownikom przedszkola przygotowane wcześniej laurki i kwiaty.

 

 

 

Witaminki dla przedszkolnej rodzinki

Jednym z ważnych elementów Zdrowego Stylu Życia jest prawidłowe odżywianie, bogate w witaminy i minerały zgodnie z piramida żywieniową. Poprzez zabawę i aktywne działanie w naszym przedszkolu, chcemy uświadomić dzieciom, jak ważny wpływ na spożywanie odpowiednich produktów ma na nasze zdrowie, siły i dobre samopoczucie. 

W gr. „Smerfy” odbyły się warsztaty kulinarne podczas których dzieci wykonały sałatkę jarzynową. Przed przystąpieniem do pracy, dzieci ułożyły listę potrzebnych produktów oraz sposób w jaki będą przygotowywały danie. I tak wg sporządzonego przepisu dzieci zabrały się do pracy, podczas której było widać ogromne zaangażowanie i skupienie nad wykonywanymi czynnościami . Uśmiech i zadowolenie świadczy o dobrze wykonanym zadaniu.

 

Wycieczka do Olsztyna

Aeroklub Warmińsko- Mazurski w Olsztynie to miejsce, do którego dzieci z grupy „Smerfy” i „Biedronki” udały się na wycieczkę autokarową w dniu 06.10.2017 r. Celem wycieczki było między innymi zdobywanie wiadomości na temat różnych zawodów np. pilot, a także poznawanie miejsc, w których można rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Dzieci miały możliwość obejrzenia różnych rodzajów samolotów i szybowców tzn. ich budowa, sposób startu, przeznaczenia oraz, dowiedziały się, jakie należy posiadać predyspozycje, by zostać pilotem. Podczas pobytu dzieci zobaczyły start oraz lądowanie helikoptera ratunkowego, jak również mogły porozmawiać z członkami załogi ratowniczej, jakie wykonują zadania podczas swojej pracy. Dużą radość dzieciom sprawiła możliwość wejścia do samolotu, zobaczenia wielu nieznanych urządzeń, poznania ich przeznaczenia i zastosowania. Wycieczka do Aeroklubu dała dzieciom możliwość zdobycia nowej wiedzy o otaczającym środowisku naszego regionu, a także była okazją do zdobycia nowych, niezapomnianych doświadczeń

 

 Poznajemy zawody naszych rodziców

Dnia 2 października gościliśmy w przedszkolu funkcjonariuszy policji- mamę Nadii i tatę Tosi z grupy „Biedronki”. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z grupy „Biedronki” i „Smerfy” z zawodem policjanta. Pani Monika i pan Wojciech przyjechali w tym dniu do naszego przedszkola wozem policyjnym w specjalnych ubraniach oraz przynieśli sprzęt , którym posługują się policjanci. Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem policyjnego radiowozu. Duże wrażenie na dzieciach wywarły sygnały policyjne wydobywające się z samochodu oraz to, że mogły wsiąść za kierownicę i przez chwilę poczuć się jak mali policjanci.

Po emocjonujących przeżyciach panie wraz z dziećmi zaprosiły policjantów do przedszkola na krótką pogadankę. Funkcjonariusze policji opowiedzieli na czym polega ich praca, przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego zachowania się i przejścia przez jezdnię, omówili również sposób zachowania się, gdy zaczepi nas obca osoba lub pies. Ciekawe informacje przeplatane były ćwiczeniami praktycznymi tj. odpowiednim zachowaniem się i przyjęciem odpowiednich pozycji w przypadku zagrożeń ze strony zwierząt, oraz prawidłowym ułożeniem ciała poszkodowanego w przypadku zagrożenia jego zdrowia i życia. Przedszkolaki nauczyły się również jak ułożyć leżącego człowieka w przypadku zagrożenia jego życia oraz zapoznały się ze sprzętem w jaki wyposażony jest policjant. Dzieci chętnie zadawały pytania, dzieliły się wiedzą i doświadczeniami.

Dzięki takim zajęciom, na pewno żaden z małych słuchaczy nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant skojarzy się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której, zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od funkcjonariuszy odblaskowe opaski i kolorowanki z telefonami alarmowymi.

Aby utrwalić zdobytą wiedzę na temat pracy policjanta grupa „Biedronki” i „Smerfy” zostały zaproszone do Powiatowej Komendy Policji w Bartoszycach, gdzie zobaczyły miejsce pracy policjantów, zwiedziły niektóre z pomieszczeń komendy oraz miały okazję obejrzeć pojazdy policyjne tj. autobus do przewozu więźniów, rower policyjny, quad policyjny oraz motocykl.

 

 

 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 

29 września dzieci z gr. „Smerfy” udały się z wizytą do Biblioteki Dziecięcej, w której miały możliwość wysłuchania kilku bajek i wierszy dla dzieci czytanych przez p. Marię i p. Andrzeja. To spotkanie miało na celu zachęcanie dzieci do sięgania po książki jako źródła wiedzy o otaczającym świecie, jak również wzorów zachowania w różnych sytuacjach, empatii i pozytywnych emocji. W każdej książce możemy znaleźć morał czy wskazówki przydatne w codziennym życiu, o których dzieci rozmawiały po wysłuchaniu każdego z utworów.

  

 

 

 „ W całej Polsce jest dzień taki, że świętują przedszkolaki”

20 września już po raz czwarty w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dzieci i pracownicy przedszkola ubrani byli w jednakowe koszulki, które podkreślały przynależność do poszczególnych grup. Z okazji tego święta pani Dyrektor Krystyna Liberna złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim przedszkolakom i odczytała list do dzieci napisany przez pana Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka. Zabawę rozpoczęliśmy od zaśpiewania „Hymnu Przedszkolaka”. Mini dyskotekę poprowadził pan Marcin, a cała impreza przeplatana była konkursami i zagadkami. Na zakończenie każda grupa otrzymała tort owocowy. Wszystkie dzieci dostały medale z napisem „Dzień Przedszkolaka”. Dzień ten dostarczył wszystkim okazji do wspólnej wesołej zabawy. Mamy nadzieję że ten dzień na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

Tak jak mówił Janusz Korczak – „My dorośli dużo wiemy o dziecku, ale możemy się mylić. Ale dziecko wie czy jest mu dobrze czy źle „




do góry | modyf: Anna Podhalska 2018-09-24, 20:02 | 47036 odsłon
Odsłony: 156161 :: Dzisiaj: 10 :: Online: 3 :: | administracja