POLITYKA PRYWATNOŚŒCI
      | modyf: Anna Podhalska 2017-09-24, 19:32 | 4248 odsłon
serwiszglossie

Festyn rodzinny 

„Mama, tata i ja” pod takim hasłem  kolejny raz 9 czerwca w naszym przedszkolu odbył się festyn rodzinny, w który brały udział całe rodziny, rodzice i dzieci nowo przyjęte do przedszkola. Dzieci ze wszystkich grup przygotowały wspólny wystep, były to wiersze, tańce i piosenki. Humory i pogoda dopisywała w tym dniu jak na zamówienie. Na wszystkich czekało wiele atrakcji: dmuchany zamek do skakania, loteria fantowa, prezentacja pojazdów policji, malowanie twarzy. Konkurencje sportowe dla dzieci i rodziców, było tez Pasowanie na Pirata, gra terenowa „Szukamy skarbu pirackiego”. Do dyspozycji dzieci były dwie gigantyczne gry planszowe, gdzie dzieci mogły przenieś się w świat fantazji, można było skorzystać z kącika plastycznego, wznosić budowle z dużych klocków plastikowych. W przedszkolnej gastronomii nie zabrakło kiełbasek z grilla, bigosu, gofrów smażonych na bieżąco oraz przepysznych ciast upieczonych przez rodziców. Do wspólnej zabawy zapraszała wszystkich grupa animacyjna z Olsztyna „Duże gry planszowe”. Wspólnym zabawom i radościom nie było końca-trudno było rozejść się do domów.  Dziękujemy Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizacji naszego święta.                                                                                                                                               

 

 

 

XVI  Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

„Czytanie zbliża” to hasło kolejnej edycji głośnego czytania dzieciom. W ramach tej akcji dzieci z gr. „Biedronki” odbyły wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej, w której miały możliwość wysłuchania kilku fragmentów książek czytanych przez panią Burmistrz Monikę Rejf. Spotkanie to również miało na celu zrozumienie przez dzieci istotnej i bardzo ważnej roli , jaką posiada książka w życiu człowieka; jest ona bowiem źródłem wiedzy o otaczającym nas świecie, o jego teraźniejszości  i przeszłości, ale także uczy empatii, pozytywnych zachowań, dostarczając nam przy tym wielu przeżyć i wzruszeń.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Straży Pożarnej w Bartoszycach

Dnia 1 czerwca dzieci z gr. „Jeżyki” i „Krasnale” odwiedziły obiekt Straży Pożarnej w Bartoszycach. Zwiedziły budynek straży (stołówkę, siłownie, miejsce do odpoczynku), obejrzały samochody oraz sprzęt strażacki. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści strażaków o swojej pracy, dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać Straż Pożarną i utrwaliły numer 112. Dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki, wejść do pojazdu strażackiego, obejrzeć z bliska sprzęt używany w trudnych warunkach podczas gaszenia pożaru. Dużą atrakcją dla dzieci był próbny alarm pożarowy, który został zaprezentowany przez strażaków. 

Dziękujemy Strażakom za umożliwienie poznania ich codziennej pracy.  

 

 

 

Konkurs ekologiczny

„Robię coś dobrego dla środowiska” 

W ramach realizacji zadań z obszaru „Edukacja ekologiczna w przedszkolu i szkole- młodzi ekolodzy” Zakład Gospodarki Odpadami w Bartoszycach ogłosił konkurs , który polegał na wykonaniu zdjęcia działań i zachowań przedstawiających „co dobrego na co dzień dzieci robią dla środowiska naturalnego”. Celem tego konkursu jest przede wszystkim kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci i promowanie postaw proekologicznych. W konkursie udział wzięły dzieci z gr. „Biedronki” – Ania, Adaś i Krzyś, które zostały wyróżnione i otrzymały wspaniałe nagrody. GRATULACJE !

 

 

 

 Przedszkolna Olimpiada Sportowa

Zdrowy styl życia to obszar pracy naszego przedszkola, w ramach którego podejmowane są różne działania kształtujące odpowiednie nawyki i postawy wśród dzieci. Nieodzownym elementem w/w obszaru jest ruch, aktywność i sprawność fizyczna, a co za tym idzie dobre samopoczucie, zdrowie, humor i siły. Dlatego też 30.05.2017 odbyła się Przedszkolna Olimpiada Sportowa. W zabawie udział wzięły wszystkie dzieci z naszego przedszkola oraz uczniowie kl. I ze Specjalnego Ośrodka szkolno- Wychowawczego wraz z opiekunami. Podczas olimpiady odbyły się grupowe biegi wyznaczona trasą, konkurencje sportowe z podziałem na dzieci starsze i młodsze, a także zadania teoretyczne i ruchowe dla każdej grupy wiekowej. W trakcie krótkiego odpoczynku dzieci obejrzały układ taneczny w wykonaniu dziewczynek z gr. „Biedronki”. Konkurencje sportowe poprzedzone były odśpiewaniem hymnu olimpiady, a także złożeniem uroczystego ślubowania  m.in. gry fair play. Podczas zawodów z elementami rywalizacji było widać wielkie zaangażowanie dzieci oraz radość  z wykonywanych zadań sportowych. Oprócz dobrej zabawy celem olimpiady sportowej było rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, zrozumienie przez nie, jak ważny jest codzienny ruch dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia, a także współpraca i i integracja naszej społeczności przedszkolnej.

 

 

 

 

 

  

 

„Ziołowa Dolina”- wycieczka do Wilimowa

„Ziołowa Dolina” w Wilimowie to miejsce, do którego dzieci z gr. „Biedronki”, Krasnale” pojechały na wycieczkę autokarową. Jest to miejsce szczególnie przyjazne dzieciom, otoczone bogatą,  piękną i różnorodną przyrodą nad starym dorzeczem Łyny. Na dzieci czekały liczne atrakcje, dzięki którym miały one możliwość poznać różne zwierzęta m.in.: konie, kucyki, osiołki, strusie, koguty, kury, zające. Dużym zainteresowaniem cieszył się pobyt w ogrodzie ziołowym, w którym uprawiane są różnorodne zioła i rośliny lecznicze stosowane do tworzenia herbat ziołowych znanych od wielu lat w Polsce. Ciekawym elementem wycieczki było oglądanie odrestaurowanych maszyn i pojazdów wojskowych, policji, straży pożarnej, a także armaty i działa z różnych stron świata.

Dzieci wzięły także udział w licznych zabawach ruchowych, konkurencjach  sportowych przygotowanych przez animatorów na placu zabaw wyposażonym w różne urządzenia zabawowe.

W chwilach odpoczynku nie zabrakło pysznych posiłków, które na świeżym powietrzu smakowały wyjątkowo. Na zakończenie wycieczki każde dziecko otrzymało pamiątkowe zdjęcie. 

Pobyt w „Ziołowej Dolinie” to z pewnością miłe i niezapomniane przeżycie, o czym świadczyły radosne i wesołe minki naszych przedszkolaków.

 

 

 

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Ziemi

„Drodzy ziemianie, czy wiecie

Jeśli śmiecić nie przestaniecie

Niedługo sami w tych śmieciach utoniecie”

19 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Ziemi  pod hasłem „Szanujemy Ziemię, bo mamy ją tylko jedną”. W tym dniu każdy z nas miał zielony listek przyczepiony do ubrania, bo chcemy, aby „Nasza Ziemia” była piękna, zielona i czysta. W przedszkolnym jadłospisie królował zielony kolor. Uroczystość rozpoczęła się od inscenizacji ekologicznej pt. ”Nasza planeta” w wykonaniu dzieci z grupy „Smerfy”. Po przedstawieniu odbyła się ekologiczna zabawa. Dzieci wysłuchały „List od  Pani Przyrody”, która zaprosiła je do wykonania specjalnych zadań, podczas których miały pokazać jak dbać o ziemię. Były to między innymi:

- „Kiedy Ziemia się do nas śmieje”- dopasowywanie obrazków do ilustracji Ziemi wesołej bądź smutnej

- „Leśne niespodzianki” – skandowanie haseł ekologicznych ukrytych w zielonych balonach

- Rozwiazywanie zagadek  ekologicznych umieszczonych na zielonych listkach

- Puzzle o tematyce przyrodniczej

- Segregacja śmieci – wrzucanie wylosowanych śmieci do odpowiednich pojemników.

Nie zabrakło zabaw ruchowych przy muzyce. Na twarzach naszych milusińskich widać było uśmiech  świadczący o dobrej zabawie. Na zakończenie dnia każde dziecko idąc do domu otrzymało zielony balon oraz zieloną gruszkę. To był wspaniały dzień, który na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w ochronie naszego środowiska.

 

 

Noc Sów

31 marca W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie  dzieci i ich rodziców pod nazwą „Noc Sów”. Spotkanie to obejmowało II etapy.                                                                                             

1.      Prezentacja filmu przyrodniczego pt. Sowy Polski” nakręconego przez przyrodnika A. Tabora

- dzieci wypowiadały się na temat filmu

- rozpoznawały różne odgłosy tych ptaków

- miały możliwość dotykanie i zabawy piórami ptaków

- dowiedziały się gdzie sowy zakładają gniazda.

Po projekcji tego filmu dzieci uzupełniały karty pracy różnorodną techniką plastyczną.

2.      Spacer ornitologiczny w terenie – obserwacja i nasłuchiwanie sów. Mimo ,że sów nie udało się zaobserwować w pobliżu ich dziupli, to była okazja podziwiać inne ptaki w swoich domkach – były to między innymi : szpaki, śpiewające ziemby, sporo grzywaczy przy  gniazdach, a także kawki zbierające gałązki do budowania swoich gniazd.

Rodzice wraz z dziećmi mogli wspólnie spędzić czas w piątkowe, słoneczne popołudnie- nie tylko dzieci były zaciekawione obserwacjami mieszkańców parku, ale też i rodzice zadawali sporo pytań. Uśmiech, radość i zabawa towarzyszyła wszystkim uczestnikom tego spotkania, które było kolejnym elementem realizowanego projektu edukacyjnego przez przedszkole oraz firmę MICHMAR BIRDS pt.”Ochrona ptaków w miastach”.

Noc sów koordynowana jest przez Stowarzyszenie „Ptaki Polskie” i realizowane jest w cały kraju – jest to już VI edycja tego projektu.

 

Wiosna ach to Ty! – powitanie wiosny

Dnia 21 marca dzieci z naszego przedszkola oraz zaproszeni goście ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bartoszycach świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu przedszkolaki przyszły ubrane w grupowe koszulki, a na głowach miały opaski z wiosennymi emblematami. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienie pt. „Pszczółka Maja szuka wiosny” przygotowanego przez dzieci z gr. „Krasnale”- występ został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie dzieci bawiły się przy wesołej muzyce, brały udział w konkursach, grach i quizach związanych z tematyką wiosenną. Uwieńczeniem powitania wiosny było wykonanie przez dzieci z każdej grupy plastycznej pracy zespołowej „Wiosenne drzewo”. Wszyscy mamy nadzieję, że udało nam się przegonić zimową aurę. 

 

 

„Poznajemy zawody rodziców”

9 marca dzieci z gr. „Biedronki” odbyły wycieczkę do zakładu produkcyjnego Infinity Group, podczas której dowiedziały się, jakie są etapy powstawania ubrań. Przy okazji poznały znaczenie zadań i pracy poszczególnych osób pracujących przy produkcji odzieży oraz nazwy ich zawodów np.; projktant, krojczy, szwaczka. Celem tej wycieczki było także zrozumienie przez dzieci roli pracy zawodowej ich rodziców w życiu społecznym. Dużym zaskoczeniem dla dzieci była ogromna ilość maszyn i urządzeń technicznych, które są wykorzystywane przy takiej produkcji. Dzieci miały także okazję poznać poszczególne pomieszczenia i ich przeznaczenie. Na zakończenie spotkania otrzymały piękne aplikację, które zostały wykonane w obecności dzieci.

 

 

Ochrona ptaków w miastach

Nasze przedszkole przystąpiło do projektu   „Ochrona ptaków w miastach”, organizowanego wspólnie z firmą MICHMAR BIRD Usługi Przyrodnicze.

Działania będą polegały na:

- wykonanie budek lęgowych przez dzieci i ich rodziców, zawieszeniu ich na budynku oraz okolicznych drzewach przedszkola

- umieszczenie kamerki w jednej z budek i obserwacja tego  co się w niej dzieje

- prezentacje multimedialne

-spacery i obserwacja ptaków

 

W miesiącu lutym zostały przeprowadzone z dziećmi z naszego przedszkola zajęcia z tego zakresu. Cały cykl został podzielony na trzy dni. W pierwszym dniu dzieci z rodzicami składały wcześniej zamówione budki. Projekt zakupu budek sfinansował Klub  Przyrodników ze Świebodzina w ramach tzw. ”Mikroprojektu”. Budki posłużą do stworzenia miejsc lęgowych ptakom szczególnie:  Sikorki (bogatka, modraszka), wróbla domowego, mazurka i szpaka. Działania tego typu są bardzo ważne, gdyż coraz mniej miejsc jest do założenia gniazd dla ptaków w miastach. Powodów jest dużo między innymi: niewłaściwe remonty budynków gdzie gniazdują ptaki, czy wycinanie drzew dziuplastych. Kolejnym etapem było zamontowanie budek na pobliskich drzewach i budynku przedszkola. Natomiast 28 lutego z dziećmi przeprowadzono pogadankę na temat ptaków w okolicy ich zagrożenia, oraz jak można im pomóc. Do tego zostały wykorzystane zajęcia ze składania i wieszania budek jako jedną z metod ochrony ptaków w miastach.

 

„Światowy Dzień Kota”

Dzieci z naszego przedszkola jak co roku 17 lutego obchodziły  „Światowy Dzień Kota”. W  tym dniu spotkały się z panią Ewą Kozieł  przedstawicielem Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Zwierzętom i Ochrony Przyrody  „Azyl” w Bartoszycach. Dzięki temu spotkaniu dzieci dowiedziały się wielu ciekawych  informacji  o kotach, kocich obyczajach i nawykach. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści, rozwiązywały zagadki dotyczące ras kotów, dowiedziały się o sposobach właściwej opieki nad nimi. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. To wyjątkowe spotkanie zakończyło się rozdaniem dyplomów i przekazaniem przez dzieci karmy dla kotów, którą wraz ze swoimi rodzicami dostarczyły do przedszkola.


 

 

 

 

„Fabryka Fantazji”

17 lutego „Biedronki” i „Smerfy” wybrały się na wycieczkę do Fabryki Fantazji „Doroszko” w Kętrzynie. Na miejscu powitał nas konsultant św. Mikołaja, który przemienił dzieci w Elfy – pomocników św. Mikołaja. „Elfy” przeszły szybki kurs wykonywania szklanych ozdób walentynkowych od „wydmuchiwania” odpowiedniego kształtu, malowania, suszenia, obcinania i zakładania klipsów do zawieszenia. Po skończonym kursie dzieci samodzielnie wykonały szklane upominki swoim rodzicom. Gdy nasze ozdoby suszyły się przyszedł do nas św. Mikołaj i przeniósł dzieci do Krainy Lodu. Tam na dzieci spotkały się Królową Lodu, która mogła zamrozić niegrzeczne  dzieci w sopel lodu. Okazało się jednak, że wszystkie dzieci są grzeczne i nie było takiej potrzeby, aby Królowa Lodu nie mogła wykorzystać swoje czary wszystkie dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone do przedszkola z przygotowanymi przez siebie szklanymi upominkami.

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to jeden z najbardziej niezwykłych dni w przedszkolu, kiedy możemy wspólnie z babcią i dziadkiem uczcić ich święto. Z tej okazji każda grupa przygotowała program artystyczny. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły a na koniec wręczyły własnoręcznie wykonane upominki, po to aby  podziękować w szczególny sposób swoim babciom i dziadkom za poświęcony czas, wspólne zabawy i spacery, za dobre rady i pomoc w trudnych chwilach. To babcia i dziadek są zawsze kiedy ich potrzebujemy. Tak więc kierujemy w ich stronę naszą wdzięczność, uśmiech, życząc zdrowia, siły, wytrwałości oraz gorące podziękowania za  to, że są z nami.
 
 

 

Zabawa karnawałowa

Karnawał to czas zabaw tanecznych, balów maskowych, tak więc i w naszym przedszkolu 13 stycznia zorganizowaliśmy zabawę karnawałową. Nieodzownym elementem naszej zabawy były stroje i przebrania, które zachwyciły nas swoją orginalnością, barwami i kolorowymi maskami. Były więc postacie z bajek, filmów dla dzieci a także postacie ze świata sportu itp. Zabawę poprzedził spektakl teatralny „Pierwsza gwiadka”, który z dużą dawką humoru przypomniał nam tradycję Świat Bożego Narodzenia, magię i czar minionych świątecznych dni. Uśmiech na twarzach naszych dzieci , zadowolenie i radość świadczą o tym, że była to wspaniała zabawa, która dostarczyła wielu wspaniałych przeżyć i wrażeń.

 

 

Gość  w przedszkolu –Trampolinek

„Nasz przyjaciel Trampolinek, marchewkową ma czuprynę, oczy czarne jak węgielki do zabawy zapał wielki”.

Dnia 3 stycznia nasze przedszkole odwiedził sympatyczny Trampolinek. Przedszkolaki bardzo ucieszyły się z wizyty Trampolinka, z którym chętnie zatańczyły i  po przedszkolu go oprowadziły. Na pamiątkę tego miłego spotkania zrobiliśmy zdjęcia.


 

 


 

 

 

 Spotkania Świąteczne

w gr. "Biedronki","Smerfy" i "Krasnale"

 Święta  Bożego Narodzenia to czas wielu tradycji, zwyczajów i świątecznych spotkań. Najbardziej z tego powodu cieszą się dzieci  – jest to czas wykonywania ozdób  świątecznych, dekorowania sal, pieczenia pierników oraz ubierania choinki. Dzieci z naszego przedszkola włączyły się w te przygotowania – zaprosiły swoich rodziców oraz innych gości do wspólnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. W pięknie przygotowanych strojach, udekorowanej sali przygotowały przedstawienia świąteczne i jasełkowe, a następnie obdarowały swoich rodziców upieczonymi przez siebie piernikami oraz  własnoręcznie wykonanymi upominkami. Same także otrzymały dużo prezentów i niespodzianek świątecznych.

 Celem tych spotkań było:

- przybliżenie dzieciom tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia

- poznanie treści i melodii kolęd i pastorałek poświęconych tej tematyce

Zachęcenie dzieci do aktywności twórczej , doskonalenie pamięci , odwagi i śmiałości.

 

Wszystkie te spotkania są dla dzieci i ich rodziców wspaniałym przeżyciem i na pewno długo pozostaną w pamięci.

 

„Spotkanie Świąteczne” z rodzicami dzieci

z grupy „Misie” 

Dnia 16 grudnia 2016 r. w grupie „Misie” odbyło się Świąteczne Spotkanie połączone  z warsztatami artystycznymi. Na początku dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój prezentując krótki występ artystyczny: śpiewały kolędy, recytowały wiersze a także tańczyły. Rodzice aktywnie uczestniczyli w naszym spotkaniu: śpiewali wspólnie z dziećmi kolędy, rozwiązywali zagadki świąteczne. Mama Zosi Z. zaprezentowała dwa wiersze związane ze Świętami Bożego  Narodzenia-było to bardzo wzruszające. Cele przyświecające temu spotkaniu to:

-wzmacnianie więzi uczuciowej z rodzicami poprzez uczestnictwo

w spotkaniu wprowadzające w nastrój Świąt Bożego Narodzenia;

-budzenie aktywności dzieci i rodziców;

-integracja grupy podczas wspólnych zajęć artystycznych;

Gościem specjalnym była pani Helena Chmielewska, która przeprowadziła w bardzo ciekawy sposób warsztaty. Pod okiem pani Heleny rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi wykonywali bombki, przyozdabiali je, kleili, a następnie gotowymi bombkami dekorowali choinkę w naszej sali. Dzieci obdarowały rodziców prezentami-samodzielnie przygotowanymi i upieczonymi w przedszkolu piernikami oraz świecznikami. Nie zabrakło na naszej uroczystości  Świętego Mikołaja-przybył on do naszych milusińskich z workiem prezentów. Dzieci przywitały długo oczekiwanego gościa piosenką, otrzymały prezenty i chętnie robiły zdjęcia z Mikołajem. Mam nadzieję, że ta cudowna uroczystość na długo pozostanie  w pamięci dzieci i ich rodziców.

 

 

 

 

 

 

„Jemy zdrowo i kolorowo – propagowanie pozytywnych nawyków żywieniowych”

 To temat konkursu plastycznego organizowanego przez Wydział Kultury, Sportu, Współpracy i Rozwoju w Urzędzie Miasta Bartoszyce i Stowarzyszenie Przyjaciół Opieki Paliatywnej. Celem konkursu było graficzne przedstawienie przez dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, które są warunkiem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a także sposobem zapobiegania wielu chorobom np. nowotworom. Wyróżnienie w konkursie zdobyła: Rozalia Sznitowska z gr. „Biedronki” i Ania Klajn z gr. „Smerfy”.

Gratulujemy!

 

 Mikołajki

6 grudnia w przedszkolu upłynął pod hasłem „Mikołajkowej Zumby”. Wesoła zabawa trwała przez cały dzień a niespodzianki przygotowane dla dzieci wywołały uśmiech na twarzy każdego z nich. Wspaniałą zabawę poprowadziła pani Aneta Jagiełło, której serdecznie  dziękujemy.

  

Jestem przedszkolakiem

Pasowanie na przedszkolaka jest to pierwsza ważna uroczystość w życiu każdego maluszka. Dnia 29 listopada dzieci z  gr. „Jeżyki” zaprezentowały swój pierwszy program artystyczny, na który zaprosiły rodziców i najbliższych. Dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały oraz tańczyły. Wykazały się również wielką odwagą występując przed tak liczną publicznością. Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie dzieci. Po jego złożeniu pani Dyrektor zaczarowanym ołówkiem pasowała maluszków na przedszkolaka. Ślubowanie złożyli również rodzice wobec swoich dzieci. Przedszkolaki otrzymały dyplomy, medale i drobne upominki. Na zakończenie był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Mamy nadzieję, że ta miła uroczystość na długo zostanie w pamięci dzieci i ich rodziców. 

 

 

Andrzejki 

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wróżby czyniono w Wigilię świętego Andrzeja, miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. Obecnie andrzejki są świetnym pomysłem do wesołej zabawy. 

25 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa pełna magii, wróżb i zabaw przy muzyce. Dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło lania wosku przez klucz, przekuwania serduszek z imionami, wyścigu butów itp. Wróżby przeplatane były tańcem przy skocznej muzyce granej przez zespół „Koda”.W chwilach przerwy dzieci mogły spróbować słodkości i  owoców przygotowanych przez rodziców. Oczywiście wszystkie wróżby traktowane były z przymrużeniem oka jak pretekst do dobrej zabaw, która dostarczyła dzieciom wiele radości.

 

 

Pasowanie na przedszkolaka

22 listopada w gr. „Misie” odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka” ponieważ do grupy tej dołączyło jedenaścioro nowych dzieci. W uroczystości udział brali rodzice dzieci pasowanych, zaproszeni goście oraz pani Dyrektor. Dzieci w odświętnych strojach zaprezentowały program artystyczny – recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły  oraz rozwiązywały zagadki. Wszystkie dzieci były pogodne, radosne i dumne z siebie. Najważniejszym punktem był „Akt pasowania”, którego dokonała pani Dyrektor za pomocą magicznego ołówka. Każde dziecko pasowane na przedszkolaka otrzymało dyplom oraz upominki.Na zakończenie uroczystości wszystkie dzieci skorzystały ze słodkiego i owocowego poczęstunku przygotowanego przez przedszkole. Wzruszenie rodziców oraz uśmiech na twarzach naszych „Misi” utwierdza w przekonaniu, że warto organizować takie spotknia z udziałem rodziców.

 

„Poznajemy zawody rodziców”

To cykl spotkań organizowanych w gr. „Biedronki”, które mają na celu przybliżenie dzieciom charakter pracy zawodowej ich rodziców i poznania roli, jaką pełnią w życiu społecznym. Tak więc dnia 09.11.2016 odbyło się spotkanie z panią Moniką, która pracuje w laboratorium. Dzieci poznały, na czym polega praca laborantki, czym zajmuje się na co dzień tzn, „Co to są bakterie?, Dlaczego wykonuje się badania bakterii? Itp. Ważnym elementem spotkania było także uświadomienie dzieciom, jak wazny jest np. zdrowy tryb życia tj, odpowiednie odżywianie, zabiegi higieniczne (mycie rak) - ich systematyczność , co pozwala zapobiegać powstawaniu bakterii, odpowiedzialnych za wiele chorób.

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Dnia 18 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Celem zabaw przeprowadzonych w grupach było, uświadomienie dzieciom, ze niezależnie od koloru skóry, miejsca zamieszkania i własnych zainteresowań każde dziecko ma swoje prawa np.: prawo do zabawy, miłości, poznawania świata, życia w rodzinie. Podczas tych zajęć dzieci poznawały znaczenie takich określeń jak: godność osobista, przyzwoitość, tolerancja, szacunek itp. W tym dniu dzieci  wykonały plakaty  „Mam prawo do….”, który informuje wszystkich, jakie prawa mają dzieci.

 

 

Wycieczka do Straży Pożarnej w Bartoszycach

Dnia 1 czerwca dzieci z gr. „Jeżyki” i „Krasnale” odwiedziły obiekt Straży Pożarnej w Bartoszycach. Zwiedziły budynek straży (stołówkę, siłownie, miejsce do odpoczynku), obejrzały samochody oraz sprzęt strażacki. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści strażaków o swojej pracy, dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać Straż Pożarną i utrwaliły numer 112. Dzieci mogły przymierzyć hełm strażacki, wejść do pojazdu strażackiego, obejrzeć z bliska sprzęt używany w trudnych warunkach podczas gaszenia pożaru. Dużą atrakcją dla dzieci był próbny alarm pożarowy, który został zaprezentowany przez strażaków. 

Dziękujemy Strażakom za umożliwienie poznania ich codziennej pracy.  

 

 

 

Konkurs ekologiczny

„Robię coś dobrego dla środowiska” 

W ramach realizacji zadań z obszaru „Edukacja ekologiczna w przedszkolu i szkole- młodzi ekolodzy” Zakład Gospodarki Odpadami w Bartoszycach ogłosił konkurs , który polegał na wykonaniu zdjęcia działań i zachowań przedstawiających „co dobrego na co dzień dzieci robią dla środowiska naturalnego”. Celem tego konkursu jest przede wszystkim kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci i promowanie postaw proekologicznych. W konkursie udział wzięły dzieci z gr. „Biedronki” – Ania, Adaś i Krzyś, które zostały wyróżnione i otrzymały wspaniałe nagrody. GRATULACJE !

 

  

 

„Święto drzewa”

Nasze przedszkole po raz kolejny uczestniczyło w akcji  „Święto drzewa” przypadające 10 października. W tym dniu był u nas pan leśniczy – opowiedział dzieciom o swojej pracy i znaczeniu drzew w naszym życiu. Dzieci poznały budowę drzewa, rozpoznają i nazywają nie które gatunki drzew. Na zakończenie spotkania pan leśniczy wspólnie z dziećmi posadził drzewka na placu przedszkolnym. Uwieńczeniem tego spotkania były prace plastyczne dzieci wykonane różnorodną techniką. 

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzieci z naszego przedszkola nie zapomniały o Świecie Edukacji Narodowej. Grupa „Smerfy” z tej okazji zaprosiła wszystkich pracowników na krótki program artystyczny – wierszem, tańcem i piosenką wyraziły wdzięczność za trud i serce okazane w codziennej pracy z dziećmi. Na zakończenie wręczyły przepięknie wykonane przez siebie laurki wszystkim pracownikom przedszkola

 

Pomagamy zwierzętom leśnym 

Zima to szczególnie trudny okres dla zwierząt. W tym czasie wielokrotnie rozmawiałyśmy z dziećmi na temat konieczności dokarmiania zwierząt.W związku z tym naszym przedszkolu zorganizowana została zbiórka karmy dla zwierząt leśnych. Realizacja tego zadania miała na celu kształtowanie u dzieci takich cech jak: empatia, obowiązkowość, szacunek nie tylko dla ludzi ale i zwierząt.Dzieci przynosiły ziarno, marchew, ziemniaki, i wiele innych warzyw a także żołędzie i kasztany. Wszystko co zebraliśmy zostało przekazane myśliwym z Koła Łowieckiego „ Szarak” z którym współpracujemy od kilku lat. Podczas spotkania dzieci uczestniczyły w pogadance na temat zwierząt żyjących w lesie, sposobu dokarmiania ich zimą oraz funkcji jaką pełnią myśliwi. Dowiedziały się,również, że w lesie są paśniki, do których przychodzą głodne zwierzęta. Szczególnie kiedy ziemia pokryta jest śniegiem , trudno im znaleźć coś do jedzenia. Dlatego cieszymy się ,że nasze przedszkolaki i ich rodzice czynnie wzięły udział w tej akcji. W podziękowaniu za zaangażowanie w zbiórkę myśliwi przekazali dzieciom małe niespodzianki. 

 

Próby bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

Dnia 17 października na Placu Konstytucji 3 Maja przy fontannie Stowarzyszenie "mali Wielcy ratownicy" i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach zorganizowała „Próby bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem fantomów. W tym spotkaniu uczestniczyły służby mundurowe, sztab kryzysowy oraz szkoły i przedszkola. Dzieci i młodzież wiedziały jak udzielić pierwszej pomocy i jak ważne ma to znaczenie dla zdrowia i życia człowieka.

  

 

Poznajemy zawody rodziców

21 października dzieci z gr. „Biedronki” odwiedziły Jednostkę Wojskową w Bartoszycach. Podczas której poznały zadania jakie spełniają żołnierze na rzecz społeczeństwa a także jak ważną rolę w JW. pełnia pracownicy cywilni. Dzieci odwiedziły także Salę Tradycji JW., w której miały możliwość poznania kilku faktów historycznych dotyczących powstania oraz funkcjonowania 20 BrygadyZmechanizowanej. Dużą atrakcją było również zapoznanie się ze zbiorami urządzeń technicznych, sprzętu RTV, projektorów filmowych, bajek, gramofonów, maszyn do pisania itp., co sprawiło ogromne zainteresowane wśród dzieci. Na zakończenie dzieci odwiedziły halę sportową w której zostaną zorganizowane w okresie wiosennym zawody sportowe dla dzieci.

 

 

Ekologiczne spotkanie z przedstawicielem ZGO 

Dnia 25 października odbyły się zajęcia w gr. „Biedronki” i „Smerfy” z udziałem pracownika ZGO, podczas których dzieci poszerzyły i utrwaliły swoja wiedzę na temat  postaw proekologicznych takich jak: segregacja śmieci, oszczędzanie wody, energii elektrycznej, wykorzystanie energii odnawialnej oraz ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Takie zajęcia i zabawy są pomocne w kształtowaniu odpowiednich zachowań, które będą rzutowały na stan naszego otoczenia w przyszłości przez co dzieci mogą bardziej zrozumieć ich sens.

 

 Jesienny bal

„Jesień to piękny czas – do zabawy wzywa nas. I do tańca i do śpiewu , chętnych przedszkolaków znajdzie się tu wielu”. Dnia 28 listopada odbył się w naszym przedszkolu „Jesienny bal”. W tym dniu rodzice przygotowali dzieciom pomysłowe i kolorowe jesienne stroje. Na balu bawiły się: wiewiórki, jeżyki, listki, wesołe dynie, grzybki, jarzębinki itp. Dzieci z gr. „Biedronki” przygotowały przedstawienie pt. ”Kolorowe listki”. Wspólnym śpiewem dzieci zaprosiły do zabawy Panią Jesień, która przygotowała dzieciom wiele atrakcji. Odbył się Quiz o tematyce jesiennej, były zagadki dotyczące darów jesieni a także konkurs dla pań – obieranie jabłek. Były barwne korowody, wężyki, kólka i kółeczka. Odbyła się również prezentacja jesiennych strojów. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły. Na zakończenie balu Pani Jesień podarowała każdej grupie kosz jabłek.

 

Bezpieczny przedszkolak

Dnia 28 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami. Celem spotkania było przypomnienie zagadnień dotyczących bezpiecznego poruszania się w drodze z domu do przedszkola i z przedszkola do domu oraz zasad poruszana się pieszego w ruchu drogowym. Przypomniały również jak należy się zachować w kontaktach z obcymi ludźmi i do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały rad policjantów i chętnie odpowiadały na ich pytania. W podziękowaniu za miłe spotkanie  dzieci wręczyły policjantom kwiaty. 

 

 

„Książka moim przyjacielem”

Dzieci z gr. „Biedronki” i  „Smerfy” odwiedziły Bibliotekę Dziecięcą, w której obejrzały pokaz multimedialny bajki „Szewczyk Dratewka” zaprezentowany przez panią Barbarę Knifka z Biblioteki Pedagogicznej. Oprócz tego rozwiązywały zagadki związane z  treścią bajki przy pomocy komputera, lecz głównym celem wycieczki do biblioteki, było założenie karty czytelnika, dzięki której systematycznie dzieci będą wypożyczać książki.  Przedtem jednak dowiedziały się od panie bibliotekarki, jakie obowiązują zasady wypożyczania książek, a przede wszystkim zapoznały się z różnymi pozycjami i rodzajami książek dla dzieci. Przedszkolaki będą miały możliwość poznawania różnych pozycji, o różnej tematyce, co pozwoli wzbogacić ich wiedzę, zainteresowania i kształtować nawyki codziennego obcowania z książką.  

 

 

 Dzień Przedszkolaka

"Dzień Przedszkolaka jest właśnie dzisiaj. To święto Ani ,Basi i Krzysia…" Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka przypadający 20 września nasze przedszkole obchodziło w połączeniu z tradycją "Święta Pieczonego Ziemniaka".  W tym dniu w naszym przedszkolu było hucznie i radośnie. Wszyskie dzieci wspólnie odśpiewały „Hymn przedszkolaka” i wystrzelili symboliczne konfetti.  Dzieci miały okazję do zabaw integracyjnych , pracy zespołowej podczas tworzenia portretu ziemniaka w poszczegolnych grupach i tanecznych. Nie zabrakło również zawodów sportowych z ziemniakiem w roli głównej. Całej uroczystości towarzyszyły doskonałe humory. Radość i śmiech widoczny na twarzach dzieci świadczyły o wspaniałej zabawie.  Następnie zmęczone, ale szczęśliwe przedszkolaki miały okazję zjeść pieczone kiełbaski i ziemniaki -  puste talerzyki świadczyły o dobrym apetycie po intesywnej zabawie.. "Dzień Przedszkolaka" i "Święto Pieczonego Ziemniaka”- dostarczyły wszystkim dzieciom wielu miłych  wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać. Przypomnieniem tego święta jeszcze przez dłuższy okres czasu będą „Ziemniaki- cudaki” wykonane przez starsze grupy wiekowe, wyeksponowane na holu naszego przedszkola .

 

 

 
do góry | modyf: Anna Podhalska 2017-09-24, 19:32 | 4248 odsłon
Odsłony: 63227 :: Dzisiaj: 72 :: Online: 1 :: | administracja