Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA
      | modyf: MG 2014-03-10, 19:57 | 3917 odsłon
serwiszglossie

 


GRUDZIEŃ 2013R.


Jasełka

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas kiedy rodzina spotyka się przy wspólnym stole wigilijnym, dzieli się opłatkiem i składa sobie życzenia. W naszym przedszkolu to również czas wyjątkowy , dzieci przygotowują pod okiem swoich nauczycielek przedstawienia -Jasełka. Chętnie ucząc się swoich ról i uczęszczając w licznych próbach. Z pomocą nam przyszli także rodzice którzy przygotowali dla naszych małych aktorów piękne stroje. Wszystkie dzieci odgrywały swoją rolę najpiękniej jak potrafiły.

DSC00685


DSC00695


DSC00704


Mikołajkowe czytanie

6 grudnia odbyło się "Mikołajkowe czytanie" spotkanie które w tym roku zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bartoszycach i przy współpracy z naszym przedszkolem. Podczas tej uroczystości rozdane zostały nagrody dla najbardziej aktywnych czytelników z bartoszyckich przedszkoli, które wręczyłBurmistrz Miasta . W uroczystości brali udział zaproszeni goście:

  • Burmistrz Miasta Bartoszyc - K. Nałęcz

  • Dyrektor ZAO- Z . Żytko

wszystkie Dyrektorki z przedszkoli naszego miasta

"Mikołajkowe czytanie" uświetnione zostało teatrzykiem w wykonaniu grupy "Smerfy" pod kierunkiem pani Ireny Dyka pt:" Czerwony Kapturek". Spotkanie zakończyła wspólna zabawa z Mikołajem.Następnie Mikołaj odwiedził pozostałe grupy przedszkolne wręczając im upominki i zabawki.

DSC00622


DSC00636
LISTOPAD 2013R.


Zajęcia plastyczne - wykonanie bombki

26 listopada nasze przedszkole odwiedziła pani Helena Chmielewska z MDK- u , która poprowadziła z dziećmi zajęcia plastyczne na których zaprezentowała różne sposoby zdobienia bombek. Następnie każde dziecko mając do dyspozycji przybory plastyczne mogło wykonać swoją bombkę. Obserwując dzieci podczas pracy byliśmy zaskoczeni tym, że pomimo trudnego zadania widać było u dzieci wielkie zaangażowanie i chęć wykonania tego zadania.


DSC00560Pasowanie na przedszkolaka

Tradycją naszego przedszkola jest, że co roku najmłodsza grupa wiekowa "Jeżyki" obchodzi wielkie święto podczas "Pasowania na przedszkolaka". Uroczystość ta w tym roku odbyła się 21 listopada na którą zaproszeni zostali rodzice. Dzieci z wielką niecierpliwością a zarazem ciekawością oczekiwały na ten dzień. Pod okiem swojej pani Jadwigi Zając przygotowywały się na to święto. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor witając dzieci i obecnych gości. Następnie grupa "Biedronki" przywitała młodsze dzieci przedstawiając im krótki program artystyczny , po czym maluszki wraz ze swoimi rodzicami rozpoczęli swoją uroczystość.

DSC00539PAŻDZIERNIK 2013R.


W dniu 14 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Już od samego rana pięknie ubrane dzieci wchodziły do sal z kwiatami, wręczając je swoim paniom. Następnie wszystkie grupy z naszego przedszkola spotkały się razem by złożyć życzenie wszystkim pracownikom przedszkola. Dzieci z grupy Smerfy pod kierunkiem swojej pani przygotowały krótki program artystyczny. Na zakończenie wręczyły wszystkim przygotowane wcześniej laurki i kwiaty.

DSC01542


Święto drzewa

11 października odwiedzilł nasze przedszkole pan leśniczy pracujący w nadleśnictwie Bartoszyce. Celem tego spotkania było zapoznanie dzieci z jego pracą. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie grupy z naszego przedszkola. Opowiadał on dzieciom o drzewach, które wystepuja w lasach, o tym jak możemy poznać, że jest to drzewo iglaste a nie liściaste. Przypomniał nam również jak ważne jest dbanie o las i środowiska. Uwieńczeniem spotkania było wspólne posadzenie drzewa na posesji przedszkola.

f0062455


Spotkanie z policjantem

Dnia 10 października do naszego przedszkola przyszli zaproszeni goście- policjanci z Bartoszyckiej Komendy Policji. Spotkanie to odbyło się pod hasłem "Jestem bezpieczny bo...". Nasi goście przestrzegali przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Jak zwykle największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy oraz radiowozu. Chętne dzieci miały okazję usiąść na chwilę w radiowozie i dokładnie się wszystkiemu przyjrzeć. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi sposrzeżeniami i doświadczeniami. Dziękujemy policjantom, że znaleźli czas, aby spotkać się z naszymi przedszkolakami.

f1310455


Pierwsza pomoc

7 października w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi z Bartoszyc wzieły w nim udział dzieci z grupy "Krasnale"i "Smerfy" oraz ich rodzice.Ratownicy przeprowadzali krótkie szkolenia z pierwszej pomocy jak również w jaki sposób wezwać pomoc. W bieżącym roku szkolnym warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci i ich rodziców będą odbywać się cyklicznie. Z tego miejsca chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować ratownikom i życzyć miłej współpracy z naszym przedszkolem.

f0988407


Świeto pieczonego ziemniaka

Dnia 3 października jak co roku w naszym przedszkolu na przywitanie jesieni organizowane jest "Święto Pieczonego Ziemniaka" , w którym uczestniczą wszystkie dzieci z naszego przedszkola. Podczas tej imprezy dzieci mogły upiec sobie kiełbaski jak również spróbować pieczonych ziemniaczków z ogniska. Pobyt na świeżym powietrzu sprawił, że apetyt dzieciom dopisywał. Nie zabrakło również zabawy na którą dzieci czekały.

f0592183MARZEC 2013R.


"Powitanie wiosny"- na stałe jest wpisany w kalendarz imprez i uroczystości naszego przedszkola. W tym dniu dzieci z gr. "Krasnale" przygotowały dla dzieci i personelu naszego przedszkola przedstawienie pt. "Bajka o Jeżyku, który szukał wiosny".

DSC00024

Po przedstawieniu pani Wiosna zaprosiła wszystkich przedszkolaków na Wiosenny bal. Na bal przybyły dzieci, które w tym dniu przemieniły się za mieszkańców wiosennej łąki. Nie zabrakło bociana , żabki czy motyla. Dzieci świetnie sie bawiły i chętnie brały udział w konkursach. Na koniec balu pożegnaliśmy z panią Wiosną zimę a ekologiczną Marzannę starszaki rozebrały a wykorzystane tworzywa (kartony, gazety, plastrikowe butelki) wrzucili do odpowiednich pojemników, ucząc się w ten sposób zasad recyklingu.

DSC00122STYCZEŃ 2013R.


"Babcia i dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości, zrozumienia i zwykłej ludzkiej życzliwości dla dużych i małych problemów dzieci. Dzieci to czują i wiedzą, dlatego zaprosiły swoich dziadków do przedszkola na tą najcieplejszą ze wszystkich uroczystości, żeby podziękować im za ich dobro a także wyrazić swoją miłość. Każda grupa przygotowała z tej okazji występ. Dzieci zaspiewały, zatańczyły i wyrecytowały wiele pięknych wierszy. Łzom wzruszenia i uśmiechów nie było końca. Po zakończeniu występu dzieci wręczyły Dziedkom i Babciom wykonane laurki i prezenty. Tradycyjnie też nie zabrakło słodkości Babciom i Dziadkom a także wnuczętom. Długo jeszcze w grupach rozbrzmiewała muzyka i wspólna zabawa.

DSC07123

DSCF3178

DSC01239

DSC01263


"Już karnawał włożył maskę i drzwi otworzył z hukiem! Wpadł jak wicher do przedszkola, w karnawałowym stroju. -Cześć- powiedział. Mam wstążeczki i cekiny, nut wesołych dwie kieszenie i do tańca zaproszenie."

4 stycznia odbyła się w naszym przedszkolu zabawa choinkowa przy zespole muzycznym. Dzieci zgodnie z przyjętą tradycją zamieniły się w przeróżne postacie ze świata baśni. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie dzieci z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Oczywiście niezabrakło Mikołaja , który przywiózł dzieciom prezenty. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i znowu dzieci zaczynają odliczać dni do kolejnej zabawy choinkowej w przyszłym roku.

DSCF3157
LISTOPAD 2012R.


 

"Pasowanie na przedszkolaka" - odbyło się w tym roku w dwóch grupach "Misie" i "Jeżyki". Dla dzieci był to pierwszy i zarazem bardzo ważny sprawdzian przed szerszą publicznością. Po raz pierwszy maluchy zaprezentoawały się w nowej roli przedszkolaka-aktora, który tańczy, śpiewa i recytuje wiersze. Dzieci z najstarszych grup "Smaerfy" i "Biedronki" przekazały maluchom kilka dobrych rad. Następnie pani Dyrektor zaczarowanym ołówkiem mianowała każde dziecko na przedszkolaka. Dzieci otrzymały z przedszkola pamiątkowe dyplomy i "rożki obfitości". Na zakończenie był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i wspólna zabawa przy muzyce.

DSCF2988


DSCF2992


DSCF2998


027

023
 

WRZESIEŃ 2012R.


 

"Świeto pieczonego ziemniaka" - odbyło się w naszym przedszkolu 27 września na placu przedszkolnym. Pogoda dopisała, a ostatnie promienie odchodzącego lata zachęcały do zabawy.

IMGP6836

Przedszkolaki wybrały ziemniaczaną parę królewską tj. Króla i Królową Pieczonego Ziemniaka, którzy pełnili honory gospodarzy imprezy.

IMGP6857

Było dużo muzyki,śpiewu, tańca, wesołych zabaw i konkursów z nagrodami. Chętne dzieci wykonywały "Ziemniaczane Cudaki-Kartoflaki" wykorzystując do tego celu materiał przyrodniczy ze "Skrzyni Skarbów".

IMGP6869

Przedszkolaki wykazały się niezwykłą pomysłowością i aktywnością twórczą. Prace zostały wyeksponowane na wystawie w szatni przedszkola.

IMGP6894

Na imprezie nie zabrakło tez konkurencji sportowych takich jak: rzut ziemniakiem do celu, slalom z ziemniakiem, "gorący kartofelek", "sadzenie ziemniaków", w których bardzo aktywnie uczestniczyły szczególnie dzieci starsze.

IMGP6861

IMGP6865

IMGP6889

Ruch i zabawa na świeżym powietrzu wzmogły apetyt, dlatego dzieci między konkurencjami zjadły upieczone przy ognisku kiełbaski. Na zakończenie imprezy odbyła się degustacja upieczonych w ognisku ziemniaków a wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe medale i słodkie upominki. Wspólnie spędzony czas i ruch na świerzym powietrzu przyniósł wszystkim przedszkolakom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Następna taka impreza już za rok.

IMGP6833 

MAJ 2012R.


olsztyn_023

22 maja dzieci z grupy "Biedronki" i "Smerfy" pojechały na wycieczkę do Olsztyna. W Planetoarium dzieci obejrzały seans "Kosmiczny ekspres". Dzięki video-projektowi w 3D dzieci miały możliwość oglądania gwiazd od ich narodzin aż do unicestwienia. Mogli zajrzeć do wnętrza krateru na Marsie, przyglądać sie z bliska Jowiszowi i jego wyjątkowym księżycom. Po tak fascynującym seansie dzieci pojechały do Centrum Rekreacyjno-Sportowego "Małpi Gaj", gdzie miały możliwośc zabawy i rozwijania róznego rodzaju aktywności fizycznej.


MARZEC 2012r.


Wiosna to najpiękniejsza pora roku na którą wszystkie przedszkolaki czekają z niecierpliwością. Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny dzieci z gr."Krasnale" przygotowały inscenizację pt. "Żegnaj zimo, witaj wiosno".

p-le 019

Po przedstawieniu wszystkie dzieci zgromadziły się na placu przedszkolnym aby powitać wiosnę wesołą zabawą i śpiewem. Jak tradycja nakazuje symbol zimy Marzannę palimy albo wrzucamy do rzeki. Dzieci zgodnie z tradycją naszego przedszkola wykonały ekologiczną Marzannę - rozłożyły ją na części a poszczególne jej elementy wrzuciły do odpowiednich pojemników. Dzieci w ten sposób od najmłodszych lat uczą się zasad recyklingu i segregacji śmieci.

p-le 023

p-le 022STYCZEŃ 2012R.IMGP6174

PIC00025

Styczeń jest zimowym miesiącem pełnym chłodnych dni, ale są takie dwa dni kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. Z tej okazji wszystkie grupy przygotowały okolicznościowe spotkania. Dzieci zaprezentowały swój program artystyczny, wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Był to dzień pełen usmiechów i wzruszeń.

PIC00027

IMGP6177
zima 2012 i choinka 022

"W karnawalw same bale" - dnia 13 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się zabawa choinkowa. Wszystkie przedszkolaki były przebrane w różnorodne i kolorowe stroje. Na balu znalazły się: królewny, wróżki, motylki, królewicze, smoki, kowboje i wiele innych postaci bajkowych. Dzieci brały udział w różnych zabawach, tańcach i konkursach z nagrodami. Wybrano króla i królową balu. Do przedszkola przybył również Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami.

choinka 2012 031
GRUDZIEŃ 2011R.IMGP6161

Wysyłanie kartek świątecznych ma długą tradycję. Ludzie od wielu lat słali sobie życzenia na małych kartkach papieru z kolorowymi nadrukami. Za wynalazcę świątecznych pocztówek uznaje się Szkota Thomasa Sturrock, który pierwszą kartkę stworzył około 1841 r.W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w. Pierwsze kartki wysyłane były jak listy w kopertach. Dopiero z czasem wprowadzono możliwość wypisania adresu na karcie bez konieczności wkładania jej do kopert.Obecnie, pomimo coraz mniejszej popularności kartek świątecznych w komunikacji między ludźmi, chcieliśmy zachęcić do podtrzymywania tej miłej tradycji. W tym celu w naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców na temat "Świąteczna Kartka Bożonarodzeniowa" Wpłynęły 54 prace. Przedszkolaki wykazały się niezwykłą inwencją twórczą, pomysłowością w doborze materiałów oraz doskonałą znajomością symboli świątecznych.Komisja konkursowa nagrodziła następujące prace: I miejsce - Emilka Luty, Paulina Bukowska, Bartek Haraf; II miejsce - Daniel Dzik, Kornelia Skwarek, Mateusz Gulbinowicz; III miejsce - Milena Szuksztul, Nikola Kozłowska, Wiktoria Malinowska.Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki a wykonane prace stanowią piękną świąteczną dekorację w szatni przedszkola.


przedszkole 2011 226

Zgodnie z tradycją Mikołajkową 6 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Mikołajem. Dzieci brały udział w tańcach i konkursach z nagrodami. Bawiły się wspólnie z "Krasnalem Hałabałą", "Śnieżynką" i "Mikołajem".Na zakończenie wspólnych zabaw wszystkie dzieci otrzymały "mikołajkowe niespodzianki".


LISTOPAD 2011R.


pasowanie 004

Dnia 17 listopada w grupie "Misie" odbyło się Pasowanie na przedszkolaka. Dzieci 3 letnie uczestniczyły w pierwszej bardzo ważnej uroczystości przedszkolnej. Zaprezentowały program artystyczny na który zaprosiły swoich rodziców i najbliższych. W uroczystości uczestniczyły także dzieci ze starszej grupy "Smerfy" przekazując maluszkom kilka dobrych rad i wręczając im odznakę "Jestem przesdszkolakiem". Następnie pani dyrektor dużą czerwoną kredką pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Na pamiątkę tej uroczystości dzieci otrzymały dyplomy i słodkie upominkiCZERWIEC  2011R.p-le maj 070

Dnia 8 czerwca dzieci z grupy "Biedronki" i "Smerfy" pojechały na wycieczkę do Olsztyna. W Teatrze Lalek dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt. "Piekna i Bestia". Celem wycieczki, było rozwijanie u dzieci zainteresowań teatralnych i zapoznanie z zasadami obowiązującymi w teatrze. W Centrum Rekreacyjno-Sportowym "Małpi Gaj"- dzieci mialy możliwość rozwijania różnego rodzaju aktywność fizyczną. Po wielu atrakcjach i wrażeniach dzieci w "Malpim Gaju" z wielkim apetytem zjadły mały obiadek.


p-le maj 052

Dnia 3 czerwca na Placu Wersteplatte odbył się V Światowy Dzień Bajki. Dzieci z grupy"Smerfy" wzięły udział w Bajkowej Paradzie w strojach Królewny Śnieżki i 7 krasnolódków. Burmistrz Miasta Bartoszyce przekazał dzieciom klucz do bram miasta. Przemarsz Bajkowej Parady odbył się ulicami naszego miasta, został roztrzygniety konkurs plastyczny "Bajkowa Kraina", a na koniec wspólne pamiatkowe zdjęcie.


przygody z bajką 017

Z okazji "Dnia Dziecka" - 2czerwca rodzice z grupy "Biedronki" przygotowali przedstawienie teatralne pt.:"Dzień postaci bajkowych" na które zostały zaproszone wszystkie dzieci i personel naszego przedszkola. Dziękujemy rodzicom za odwagę i pokaz umiejętności teatralnych.


MAJ 2011R.


czerwiec- lipiec 001

"Mama,tata i ja" - pod takim hasłem 27 maja dzieci i rodzice z naszego przedszkola, bawili się na placu przedszkolnym przy zespole muzycznym. Z okazji "Dnia Mamy i Taty" dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny. Grupa "Biedronki" przedstawiła inscenizację pt.:"Torcik dla mamy",dzieci śpiewały, mówiły wiersze i zatańczyły.

p-le maj 022

Imprezę uświetniło wiele atrakcji, między innymi: pokazy pojazdów straży pożarnej i policji, malowanie twarzy, kąciki artystyczne. Na festynie również nie zabrakło wspólnych konkursów, gier i zabaw rodziców z dziećmi. Najwiekszym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której każdy los wygrywał, dzięki hojności rodziców i licznym sponsorom. Była też słodka kawiarenka i kiełbaski z grilla. Dochód z loterii przeznaczony jest na doposażenie sprzęru na placu przedszkolnym.

p-le maj 059

W maju zostały zamontowane na przedszkolnym placu nowe urządzenia, które cieszą się dużym powodzeniem wśród naszych przedszkolaków, a zarazem umożliwiają rozwijanie sprawności ruchowej po przez swobodne wspinanie się. W przyszłości będą pojawiać się następne zabawki, które uzupełnią nam plac zabaw.


MARZEC 2011R.


"Powitanie wiosny z ekologiczną Marzanną"

21 marca nasze przedszkolaki z radością i nadzieją witały długo oczekiwaną wiosnę. Z tej okazji dzieci z grupy "Smerfy" przedstawiły wszystkim dzieciom inscenizację pt. "Bocian i żaby", w której zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, wcielając się w różne postacie.

1

Po przedstawieniu dzieci ze wszystkich grup spotkały się na placu przedszkolnym, aby wesołą zabawą, śpiewem i tańcem pożegnać zimę. W tym roku dzieci wykonały Marzannę z surowców wtórnych w postaci opakowań plastikowych, papierowych, kartonowych, sznurka itp. Jak zwyczaj i tradycja każe, symbol zimy - Marzannę, palimy albo wrzucamy do rzeki. Nasze przedszkolaki troszcząc się o środowisko naturalne, nie spaliły Marzanny, tylko rozłożyły ją na części, a poszczególne jej elementy wrzuciły do odpowiednich pojemników. W ten sposób dzieci uczą się zasad recyklingu. Wiek przedszkolny jest bowiem najlepszym okresem do wprowadzania elementów edukacji ekologicznej.

2
STYCZEŃ 2011R.


6

"Dzień Babci i Dziadka" - ten dzień to wielka uroczystość w naszym przedszkolu. Wszystkie grupy przygotowały okolicznościowe spotkania. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, zaprosiły swoje Babcie i Dziadków do wspólnej zabawy przy muzyce. Na zakończenie wręczyły babciom i Dzidkom własnoręcznie wykonane upominki oraz zaprosiły na poczęstunek, który został przygotowany przez dzieci i ich rodziców.


5

Święty Mikołaj nie zapomniał o dzieciach z naszego przedszkola. Pomimo swoich lat, licznych zajęć znalazł czas, aby przyjść do naszego przedszkola z workiem pełnym prezentów. Uśmiechnięty i chętny do wspólnej zabawy choinkowej bawił się razem z dziećmi. Dzieci brały udział w licznych konkursach. Dużym przeżyciem, szczególnie dla najmłodszych okazały się pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem.


GRUDZIEŃ 2010R.


4

"Piosenka jest dobra na wszystko" - pod takim hasłem 3 grudnia w naszym przedszkolu odbył się "Konkurs Piosenki Dziecięcej", w którym wzięły udział dzieci 5 i 6 letnie ze wszystkich bartoszyckich przedszkoli. Repertuar był bardzo urozmaicony, o różnorodnej tematyce. Dzieci zaprezentowały wysoki poziom umiejętności muzycznych. W przerwach odgadywały zagadki muzyczne i znakomicie się bawiły. Komisja konkursowa pierwsze miejsce przyznała Marysi Sycz z Przedszkola Integracyjnego Nr.4, drugie miejsce Julii Kuczma z naszego przedszkola i trzecie miejsce Kacprowi Pająkowi również z naszego przedszkola. Pozostałym uczestnikom przyznano wyróżnienia.


LISTOPAD 2010R.


3

"Jestem przedszkolakiem" - pod takim hasłem 19 listopada odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka dzieci 3-letnich. Dzieci przedstawiły swój pierwszy program artystyczny, który obejrzeli rodzice. W uroczystości uczestniczyły dzieci 6-letnie, które przekazały maluchom kilka dobrych rad. Z tej okazji 3-latki otrzymały dyplomy, nagrody a rodzice przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek.


WRZESIEŃ 2010R.


2

"Dzień pieczonego ziemniaka" - dnia 24 września pożegnaliśmy lato przy ognisku z pieczonymi ziemniakami i kiełbaską. Miedzy chrupaniem pieczonego ziemniaka z kiełbaską, dzieci brały udział w zabawach i konkursach z nagrodami. Dzieci były rozbawione i zadowolone.


1

"Witamy w przedszkolu" - pod takim hasłem 13 września dzieci, rodzice oraz panie z naszego przedszkola bawiły się na placu przedszkolnym przy zespole muzycznym. Wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu miały na celu integrację dzieci i rodziców z naszym przedszkolem, pomoc w adaptacji nowym dzieciom a także poznanie pomieszczeń przedszkola.
do góry | modyf: MG 2014-03-10, 19:57 | 3917 odsłon